Do nieustannego zgłębiania i odkrywania piękna oraz znaczenia liturgii zachęca Papież Franciszek uczestników 70. Krajowego Tygodnia Liturgicznego, jaki odbywa się we Włoszech. Ojciec Święty przypomina, że ta inicjatywa, która w ciągu minionych lat odbywała się w kolejnych włoskich diecezjach, przyczyniła się do lepszego poznania i pogłębienia drogi reformy liturgicznej wprowadzonej przez Sobór Watykański II.
W przesłaniu sygnowanym przez watykańskiego sekretarz stanu Papież Franciszek podkreśla, że owoce liturgii muszą dojrzewać w życiu codziennym, aby nasze chrześcijańskie świadectwo było wiarygodne. Zachęca zarazem do podjęcia działań, które pomogą zrozumieć, że liturgia jest źródłem i szczytem żywotności Kościoła. Przypomina, że Chrystus zawsze jest obecny w swoim Kościele, a w sposób szczególny właśnie w liturgii.
Ojciec Święty apeluje o większą troskę w celebrowaniu liturgii. Odnosi się tu zarówno do kapłanów, jak i wszystkich innych dbających o oprawę liturgiczną. Zachęca do zgłębiania znaczenia liturgii oraz poznawania języka symbolicznego, w tym sztuki, śpiewu i muzyki w służbie celebrowanego misterium. Przypomina też o znaczeniu ciszy. Franciszek podkreśla, że mistagogia zdaje się być najlepszym drogowskazem na drodze, na której uczymy się z zadziwieniem przyjmować nowe życie otrzymane dzięki sakramentom i odnawiać je nieustannie z radością.
70. Krajowy Tydzień Liturgiczny odbywa się w Mesynie na Sycylii. Jego mottem są słowa: „Liturgia: wezwanie dla wszystkich do świętości chrzcielnej. Wezwani do bycia świętymi i nieskalanymi przed Jego obliczem w miłosierdziu” (Ef 1,4).
Posługa musi być służbą ludziom, a nie jedynie chłodnym wypełnianiem prawa.
Dbajcie o relacje rodzinne, bo one są lekarstwem zarówno dla zdrowych, jak i chorych
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.