Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej wydało komunikat po wizycie w Watykanie biskupów ukraińskiego Kościoła greckokatolickiego.
Podkreśla się w nim, że Papież podjął tę inicjatywę, aby wyrazić swą bliskość względem tego Kościoła. Franciszek docenia jego historię, tradycję duchową, liturgiczną, teologiczną i kanoniczną, a także wierność Następcy Piotra, potwierdzoną i przypieczętowaną krwią męczenników.
Watykański komunikat nie wspomina jednak o uznaniu tego największego katolickiego Kościoła wschodniego za patriarchat. Ukraińscy biskupi ubiegają się o to od wielu lat, bo, jak powiedział przed przyjazdem do Watykanu abp Światosław Szewczuk rzeczywistość tej wspólnoty nie odpowiada już pojęciu arcybiskupstwa większego. Komunikat prasowy potwierdza jednak, że podczas spotkania szukano niezbędnych warunków dla rozwoju i rozkwitu tego Kościoła na całym świecie.
Watykańskie Biuro Prasowe podaje dalej, że szczególną uwagę zwrócono na pracę duszpasterską, ewangelizację, ekumenizm i specyfikczne powołanie Kościoła greckokatolickiego w kontekście dzisiejszych wyzwań sytuacji społecznopolitycznej, a zwłaszcza wojny i kryzysu humanitarnego na Ukrainie.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Mają uwydatnić, że jest to pogrzeb pasterza i ucznia Chrystusa, a nie władcy.
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.
Nazwał to „kwestią sprawiedliwości”, bardziej, aniżeli hojności.