Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej wydało komunikat po wizycie w Watykanie biskupów ukraińskiego Kościoła greckokatolickiego.
Podkreśla się w nim, że Papież podjął tę inicjatywę, aby wyrazić swą bliskość względem tego Kościoła. Franciszek docenia jego historię, tradycję duchową, liturgiczną, teologiczną i kanoniczną, a także wierność Następcy Piotra, potwierdzoną i przypieczętowaną krwią męczenników.
Watykański komunikat nie wspomina jednak o uznaniu tego największego katolickiego Kościoła wschodniego za patriarchat. Ukraińscy biskupi ubiegają się o to od wielu lat, bo, jak powiedział przed przyjazdem do Watykanu abp Światosław Szewczuk rzeczywistość tej wspólnoty nie odpowiada już pojęciu arcybiskupstwa większego. Komunikat prasowy potwierdza jednak, że podczas spotkania szukano niezbędnych warunków dla rozwoju i rozkwitu tego Kościoła na całym świecie.
Watykańskie Biuro Prasowe podaje dalej, że szczególną uwagę zwrócono na pracę duszpasterską, ewangelizację, ekumenizm i specyfikczne powołanie Kościoła greckokatolickiego w kontekście dzisiejszych wyzwań sytuacji społecznopolitycznej, a zwłaszcza wojny i kryzysu humanitarnego na Ukrainie.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.