Pozdrawiając pielgrzymów polskich podczas dzisiejszej audiencji generalnej Ojciec Święty podziękował Polakom za udział w niedzielnych Marszach dla Życia i zachęcił do modlitwy o szacunek dla życia ludzkiego, o zachowanie wartości ewangelicznych i rodzinnych.
Oto słowa papieża skierowane do Polaków:
Pozdrawiam serdecznie pielgrzymów polskich. Wiem, że wielu z was i tysiące waszych rodaków uczestniczyło w niedzielę w Marszach dla Życia, niosąc przesłanie, że życie jest święte, ponieważ jest darem Boga. Jesteśmy wezwani, by go bronić i służyć mu, już od poczęcia w łonie matki, aż po to starcze, często schorowane i cierpiące. Nie wolno życia niszczyć, czynić przedmiotem eksperymentów lub fałszywych koncepcji. Proszę módlcie się o szacunek dla życia ludzkiego, o zachowanie wartości ewangelicznych i rodzinnych. Z serca błogosławię wam i waszym bliskim.
Papieską katechezę streścił po polsku ks. prał. Sławomir Nasiorowski z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej:
Drodzy bracia i siostry, święty Łukasz Ewangelista, autor Dziejów Apostolskich, opisując początki Kościoła po zmartwychwstaniu Chrystusa, przypomniał, że odstępstwo Judasza, jednego z Dwunastu Apostołów, spowodowało wyłom w gronie wspólnoty. Trzeba było, aby jego zadanie przejął ktoś inny. Spośród uczniów, którzy byli z Panem Jezusem od początku, wskazano dwóch kandydatów: Józefa zwanego Barsabą i Macieja. Po modlitwie, w której wszyscy prosili Boga o wskazanie właściwego kandydata, poprzez losowanie do grona Jedenastu dołączono Macieja. Zrekonstruowana Wspólnota Dwunastu staje się znakiem komunii, która zwycięża podziały, pozwala jednoznacznie świadczyć o zmartwychwstaniu Jezusa. Wszystkich umacnia zapewnienie Pana: „Po tym wszyscy poznają, żeście uczniami moimi, jeśli będziecie się wzajemnie miłowali” (J 13, 35). Komunia z Chrystusem i z braćmi cementuje więź Apostołów, umacnia ich kolegialne działanie, buduje autorytet wobec całej wspólnoty chrześcijańskiej. Bądźmy wraz z nimi świadkami Boga żywego, działającego w świecie, w historii, w nas.
W dzisiejszej audiencji udział wzięli między innymi: Delegacja Górników z Jastrzębskiej Spółki Węglowej z P. Prezesem Danielem Ozonem a wśród nich 9 wdów z dziećmi po ostatniej katastrofie w kopalni Zofiówka. Pielgrzymom towarzyszył Ks. Abp Wiktor Skworc metropolita Katowicki; Grupa księży diecezji radomskiej świętujących 20. lecie kapłaństwa; Siostry oraz uczennice klasy II z Prywatnego Liceum Ogólnokształcącego Sióstr Niepokalanek w Szymanowie; Grupa pielgrzymów z parafii Chrystusa Króla w Żarnowie (arch. szczecińsko-kamieńska); z parafii św. Bartłomieja w Płocku; z Parafii św. Huberta z Rzeszowa; św. Zygmunta w Łosicach (diec. siedlecka); Grupa pielgrzymów z Polskiej Misji Katolickiej z Hamburga (Niemcy); pielgrzymi z Pisochnej (Ukraina); Laureaci konkursu „O Wielkich Polakach” z Centrum Edukacji Młodzieży im. ks. Jerzego Popiełuszki w Górsku; Grupa osób niepełnosprawnych biorących udział w Warsztatach Terapii Zajęciowej Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Dobroczynnego w Łazach; Grupa dzieci z Domu Dziecka z Góry Włodowskiej koło Zawiercia; Grupa międzyparafialna z Biura CARITAS z Włocławka.
Franciszek przyjął podopiecznych Kliniki Onkologii i Hematologii Dziecięcej we Wrocławiu.
Spotkanie odbędzie się w Sali Konsystorza 3 lutego, w obecności papieża Franciszka.
W słowie do Polaków Papież przypominał o potrzebie ochrony życia i dzieci.
Ich daty opublikowało watykańskie Biuro Celebracji Liturgicznych.