"Staję przed Tobą jak syn odwiedzający Matkę. Czynię to w łączności z wieloma braćmi i siostrami. Chcę przedstawić twojemu Niepokalanemu Sercu radości i nadzieje, ale także problemy i cierpienia każdego z tych Twoich synów i córek" - modlił się Benedykt XVI w Fatimie
To część modlitwy zawierzenia, którą wzniósł Benedykt XVI do Matki Bożej w Kaplicy Objawień sanktuarium w Fatimie 12 maja 2010. Papież uklęknął przed wizerunkiem Matki Bożej i ofiarował jej złotą różę.
Wieczorem pobłogosławił świece na tradycyjną procesję i odmówił różaniec. Wcześniej w homilii wygłoszonej w czasie nieszporów, w których uczestniczyli księża, członkowie stowarzyszeń religijnych i laikatu, w kościele Przenajświętszej Trójcy w Fatimie, Ojciec święty zaakcentował bieżącą potrzebę radykalnego świadectwa Dobrej Nowiny.
„To będzie przeciwdziałanie – powiedział – utrwalaniu stylu życia w miernocie, naznaczonego minimalizmem etycznym i płytką religijnością”. Wiele naszych sióstr i braci żyje tak, jakby nie było nic poza doczesnym życiem i bez troski o wieczne zbawienie. Mężczyźni i kobiety są wezwani do tego, by kochać i poznawać Boga. Misją Kościoła jest towarzyszenie im w tym wezwaniu. Wiemy, że Bóg jest panem Swoich darów i że nawrócenie jest łaską. Jesteśmy jednak odpowiedzialni za świadczenie o wierze, całej wierze, ze wszystkimi jej wymaganiami.
vatican
We are responsible for proclaiming the faith with its demands
Czuł się osobiście zobowiązany do niesienia przesłania przekazanego siostrze Faustynie przez Jezusa.
Pełnił posługę biskupa pomocniczego archidiecezji łódzkiej przez ponad 25 lat.
Wśród tematów rozmowy wymieniono wojnę na Ukrainie i inicjatywy mające na celu jej zakończenie.