Papież Franciszek powiedział w niedzielę wiernym, że aby podążać za Jezusem należy porzucić egoizm i żyć w duchu braterstwa. Podczas spotkania na południowej modlitwie Regina coeli pozdrowił też matki w związku z ich świętem obchodzonym w wielu krajach.
W rozważaniach papież nawiązał do obchodzonej Niedzieli Dobrego Pasterza i wskazał, że Jezus, który nim był "zwraca uwagę na każdego z nas, szuka nas i kocha", zna "nasze pragnienia i nasze nadzieje, a także nasze upadki i rozczarowania".
"Przyjmuje nas i kocha takich, jakimi jesteśmy, z naszymi zaletami i wadami" - dodał papież.
Mówił, że zażyłość z Jezusem umacnia pragnienie "wyjścia z labiryntu błędnych dróg, porzucenia egoistycznych zachowań, by wyruszyć na nowe drogi braterstwa i daru z samego siebie".
Modlił się za wszystkich księży i zakonników, by "z radością i gotowością przyjęli zaproszenie Chrystusa, by być jego najbardziej bezpośrednimi współpracownikami w głoszeniu Ewangelii i w służbie Królestwu Bożemu w naszych czasach".
Franciszek, który rano w bazylice Świętego Piotra wyświęcił 19 księży, zaprosił dwóch z nich, by stanęli razem z nim w oknie Pałacu Apostolskiego i udzielili błogosławieństwa wiernym.
Papież przypomniał również, że w niedzielę w wielu krajach obchodzone jest Święto Matki. "Chciałbym skierować serdeczne pozdrowienie dla wszystkich mam - proszę o aplauz dla wszystkich mam, dziękując im za ich cenną pracę wychowania dzieci i ochronę wartości rodziny" - podkreślił.
"Pamiętajmy też o mamach, które patrzą na nas z nieba i czuwają nad nami modlitwą" - dodał Franciszek.
W rozważaniu przed modlitwą Anioł Pański, Papież Franciszek mówił o męczennikach, oddających życie.
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.