Kościół w Maroku jest mały, ale jego obecność jest znacząca

Dla chrześcijan wizyta ta jest wielkim znakiem nadziei

O. Oscar Euné Euné, kanclerz archidiecezji Rabat zauważa, że wśród muzułmanów marokańskich są duże oczekiwania związane z wizytą Papieża Franciszka i ożywieniem dialogu chrześcijańsko-islamskiego. Dla chrześcijan natomiast wizyta ta jest wielkim znakiem nadziei oraz umocnieniem w wierze. Przypomina również światu o ludzkiej godności migrantów oraz o ich prawach.

O. Oscar Euné Euné przyznał, ze choć liczba chrześcijan w Maroku jest niewielka, to jednak stanowią bardzo żywotną i widoczną grupę.

"Stanowimy mały Kościół, ale znaczący, jak mówi nasz arcybiskup, ponieważ jesteśmy świadkami nadziei. Nie jesteśmy wielkim Kościołem. Jesteśmy małym Kościołem, ponieważ chrześcijanie są w znacznej mniejszości, ale ich działania, ich dzieła miłosierdzia są widoczne. I wydaje mi się, że także naród marokański docenia ten wymiar obecności chrześcijan: znacząca obecność, ponieważ są dzieła i struktury, jak np. szkoły i szpitale prowadzone przez siostry. Szkoły katolickie są pełne Marokańczyków. Dzieła miłosierdzia na polu szkolenia i troski o zdrowie. Czy nie jest to doprawdy znaczące?"”

Dziś papież Franciszek spotkał się w siedzibie Caritasu z delegacją 60 migrantów, wybranych spośród około 100 tysięcy żyjących aktualnie w Maroku. Byli wśród nich wszystkie kategorie osób, a więc: mężczyźni, kobiety z małymi dziećmi, kobiety w ciąży oraz młodzi pozbawieni opieki. Hannes Stegemann, dyrektor miejscowej Caritas zwraca uwagę, że w ostatnich pięciu latach coraz więcej uwagi organizacja poświęca młodym poniżej 16 roku życia. Ich liczba wzrasta. Wielu z nich zostało wysłanych z domu przez samych rodziców. Stanowią dzisiaj 25% osób, które znajdują schronienie w ośrodkach Caritasu. Podkreśla, że jest to niepokojąca tendencja. Zauważa również, że od jakiegoś czasu w krajach afrykańskich panuje przekonanie, że większą szansę na przedostanie się do Europy i przyjęcie w którymś z krajów mają osoby najsłabsze. Dlatego wśród emigrantów jest dużo młodych oraz kobiet w ciąży. Nikt ich w przeciwieństwie do ludzi poszukujących lepszych warunków ekonomicznych nie ośmieli się odrzucić.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama