Bez Fatimy nie można zrozumieć Portugalii. Niemal nie ma Portugalczyka, który przynajmniej raz w roku nie odwiedziłby tego sanktuarium – twierdzi ks. Duarte da Cunha.
Pochodzący z tego właśnie kraju sekretarz generalny Rady Konferencji Biskupich Europy opowiedział Radiu Watykańskiemu o wpływie fatimskiego sanktuarium na tożsamość Portugalii i tamtejszego Kościoła.
„Dla Portugalczyków Fatima to centrum kraju, nie tylko w sensie geograficznym – uważa ks. Da Cunha. – Myślę, że każdy Portugalczyk przynajmniej raz w roku odwiedza to miejsce, i to nawet, jeśli nie jest zbyt wierzący. Fatima jest znakiem macierzyńskiej opieki nad krajem. Portugalczycy odczuwają to bardzo mocno. Oczywiście wciąż powinniśmy przywiązywać większą wagę do przesłania Maryi. Ale na razie Fatima to po prostu dom dla każdego. Miejsce spotkania z Bogiem, narodowy konfesjonał. W tym sensie Fatima bardzo wyraźnie ukształtowała współczesną tożsamość kraju. Sam Jan Paweł II powiedział kiedyś tutejszym biskupom: potraktujcie Fatimę, jako główny program duszpasterski. I tak się rzeczywiście dzieje. «Duszpasterstwo fatimskie» stale się rozwija. Pojawił się na przykład nowy zwyczaj pieszych pielgrzymek młodzieżowych, które przybierają postać prawdziwych rekolekcji”.
Posługa musi być służbą ludziom, a nie jedynie chłodnym wypełnianiem prawa.
Dbajcie o relacje rodzinne, bo one są lekarstwem zarówno dla zdrowych, jak i chorych
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.