Trzeba wiedzieć, kim się jest.
by spotykać się z innymi, nie należy ukrywać swej tożsamości, maskować ją ani nią handlować – powiedział Papież w wideoprzesłaniu do spotkania stworzyszenia Scholas Occurrentes w Buenos Aires.
Franciszek podkreślił szczególnie znaczenie osobistej tożsamości. Wezwał, aby nie pozbywać się nigdy poczucia przynależności. W drodze spotykają się różne tożsamości, aby się wzajemnie ubogacać. Tak rodzi się duch braterstwa. Ojciec Święty przypomniał, że nasza tożsamość nie jest numerem fabrycznym, ani informacją, którą możemy znaleźć w Internecie.
"Nie jesteśmy kimś całkowicie określonym, ostatecznym. Jesteśmy w drodze, rozwijamy się. Ziarno naszej tożsamości wzrasta, a my podążamy naprzód, wzrastamy w naszym stylu, w naszej historii, z tym ziarnem naszej tożsamości. Jesteśmy świadkami, piszemy i odczytujemy naszą historię, ale nie jesteśmy jej jedynymi autorami: jesteśmy tym, co Bóg dla nas zamarzył, jesteśmy tym, o czym opowiadamy, tym o czym będziemy opowiadać, tym, o czym inni nam opowiedzą, zawsze kiedy jesteśmy wierni tej historii".
Ojciec Święty przypomniał, że należy pozostać wiernym wewnętrznej szlachetności, osobistej integralności, wiernym w spójności życiowej. Nasza tożsamość nie bierze się znikąd. Pochodzi od rodziny, ojczyzny oraz wspólnoty. Tożsamość pochodzi także z poczucia przynależności. To przynależność do czegoś, co nas przekracza, do czegoś większego niż my sami.
Ojciec Święty wskazał także na niebezpieczeństwa. Jednym z nich jest odcięcie tożsamości od korzeni, kolejnym jej budowanie w opozycji do innych. W budowaniu tożsamości bardzo potrzebne jest wyjście naprzeciw drugiego bez strachu, spotykanie go oraz dialog. Wzrastamy w drodze, z poczuciem pamięci, w dialogu, z poczuciem przynależności i w nadziei. Na zakończenie Franciszek wezwał młodzież, rodziców i wychowawców, aby realizując swoją tożsamość i przynależność, czynili z nich prawdziwe dzieło sztuki.
Podkreślił, że wizyta na Ukrainie jest dla niego bardzo ważna.
"Zobaczymy, także po zakończeniu jego misji, co należy czynić".
„Uczmy się od Boga szacunku dla ludzkiego cierpienia i nieszczęścia” .