Stolica Apostolska popiera i docenia wszystkie inicjatywy międzynarodowe służące przeciwdziałaniu rozprzestrzeniania broni jądrowej oraz całkowitemu jej wyeliminowaniu. Jej stanowisko w tej sprawie przedstawił szef papieskiej dyplomacji podczas 62. sesji Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, która odbyła się wczoraj w Wiedniu. Stolica Apostolska jest jednym z założycieli tej organizacji i jej pełnoprawnym członkiem.
Dotykając bardziej szczegółowych kwestii, abp Paul Galagher przypominał, że testy z bronią jądrową pozostawiają niekontrolowane ilości materiałów radioaktywnych w atmosferze. Przywołał słowa Papieża, który zauważa, że środowisko naturalne jest dobrem wszystkich. Powinniśmy powstrzymać działania, które uderzają w człowieka i niszczą środowisko.
Ojciec Święty zwraca uwagę, że napędzająca się spirala wyścigu zbrojeń nigdy się nie zatrzymuje. Koszty modernizacji oraz rozwoju wyposażenia wojskowego ciągle rosną, nie tylko w zakresie broni jądrowej. Stanowią one znaczną część wydaków, jakie ponoszą różne kraje. Siłą rzeczy na drugi plan schodzą wtedy prawdziwe priorytety cierpiącej ludzkości: walka z biedą, promocja pokoju, realizacja projektów edukacyjnych, ekologicznych, medczynych oraz rozwój praw człowieka.
Wśród działań poztywnie ocenianych przez Stolicę Apostolską jest plan stworzenia w ramach agencji specjalnego wydziału interdyscyplinarnego, który zajmie się zmianami klimatycznymi. Watykan dostrzega także pozytywną rolę tej instytucji działącej na wszystkich poziomach rozwoju terapii służącej leczeniu nowotworów, aby wprowadzać i udoskonalać programy radioterapii.
„Tryptyk Augustiański” zostanie premierowo wykonany 22 listopada.
„Głos Kościoła nadal ma znaczenie, kontynuujmy promocję pokoju”.
Dziś rano zadzwonił do Papieża Mahmud Abbas, prezydent Państwa Palestyńskiego.
Przy tej okazji zwrócił uwagę na nieocenioną rolę modlitwy osób starszych.