Papież: Pasterz jest pokorny, współczuje i modli się, gdy jest oskarżony

Na Jezusa, którego władza była owocem pokory i współczucia jako wzór dla pasterzy wskazał Franciszek podczas porannej Eucharystii w Domu Świętej Marty. Ojciec Święty nawiązał do czytanego we wtorek 24 tygodnia zwykłego fragmentu Ewangelii św. Łukasza (Łk 7,11-17), mówiącego o wskrzeszeniu młodzieńca z Nain, jedynego syna matki, która była wdową.

Papież podkreślił, że Pan Jezus miał autorytet u ludu nie ze względu na głoszoną doktrynę, ale ponieważ był cichy i pokornego serca, był blisko ludzi. Natomiast uczeni w Prawie uczyli z katedry i byli coraz dalej o ludzi, mnożąc w nieskończoność przepisy rytualne.

„Ewangelie ukazują nam, że gdy Jezus nie był z ludem, to był z Ojcem, by się modlić. Większość czasu spędzał w drodze, z ludźmi. Dotykał ludzi, brał ich w ramiona, patrzył w oczy, słuchał ludzi. Był blisko i to dawało mu autorytet” – zauważył Franciszek.

Ojciec Święty zauważył, że ewangelista Łukasz podkreśla „wielkie współczucie” Jezusa dla samotnej owdowiałej matki, której syn umarł.

„Są dwie cechy tego współczucia, które chciałbym podkreślić: łagodność i czułość. Jezus mówi: «uczcie się ode Mnie, bo jestem cichy i pokorny sercem»(Mt 11,29): łagodne serce. Ta cichość. Był łagodny, nie beształ, nie karał ludzi” – powiedział papież. Jednocześnie przypomniał, że Pan Jezus unosił się gniewem, kiedy zobaczył, że przekupnie zamieniają świątynię - dom Jego Ojca - w jaskinię zbójców, ale wypływało to z umiłowania Ojca.

Franciszek podkreślił czułość Jezusa, który na widok wdowy użalił się nad nią i rzekł do niej: „Nie płacz”. Wskazał, że Pan czyni podobnie wobec nas, ponieważ jest blisko, pośród ludu, jest pasterzem. Dodał, że innym gestem czułości było oddanie wskrzeszonego syna jego matce.

Ojciec Święty zaznaczył, że Jezus jest ikoną pasterza. Od Niego duszpasterze powinni się uczyć bliskości wobec ludzi, a nie otaczać się małymi grupkami możnych, ideologów. „Tacy zatruwają nam duszę” – przestrzegł papież.

Franciszek zauważył, że w chwilach męki Jezus zachowywał tę postawę pokory, łagodności, bliskości, zdolności do współczucia, czułości.

„Kiedy ludzie Go znieważali w Wielki Piątek i krzyczeli: «Ukrzyżuj Go», milczał, bo miał współczucia na tych ludzi oszukanych przez posiadających pieniądze, władzę ... Milczał. Modlił się. Pasterz w chwilach trudnych, w czasach, gdy szaleje diabeł, gdy jest oskarżany przez Wielkiego Oskarżyciela za pośrednictwem wielu ludzi, wielu możnych, cierpi, oddaje swe życie i modli się. I Jezus się modlił. Modlitwa prowadziła Go także na krzyż, z odwagą: i nawet tam potrafił być blisko i uleczyć duszę łotra” – przypomniał Ojciec Święty.

Na zakończenie swej homilii papież zachęcił do ponownego odczytania fragmentu proponowanego przez liturgię, by dostrzec na czym polega autorytet Jezusa. „Prośmy o łaskę, abyśmy my wszyscy, pasterze, mieli ten autorytet będący łaską Ducha Świętego” – powiedział Franciszek na zakończenie swej homilii.

«« | « | 1 | » | »»
 • andrew1226
  18.09.2018 13:12
  Mam wątpliwości co do linii postępowania Papieża Franciszka, a tym bardziej do zrównywania się z Panem Jezusem. Wystarczy, jak ksiądz biskup Libera, mówić otwartym tekstem o sprawach trudnych, a nie obrażać się i zasłaniać się Synem Bożym. Przecież wystarczy podać oficjalnie, że jakieś fakty nie miały miejsca i wziąć za te słowa odpowiedzialność. Myślę, że to by bardziej pomogło naszemu Kościołowi i samemu Papieżowi niż tłumy obrońców bez uzasadnienia, bo wiara dotyczy Boga, a nie nieomylności pierwiastka ludzkiego w Kościele. Chyba zawsze mamy więcej szacunku do kogoś, kto mówi jasno i konkretnie, a nie obraża się na na jakieś niesłuszne nawet zarzuty. Chyba najlepiej powiedzieć, że takie fakty nie miały miejsca, a takie miały i w ten sposób budować autorytet Kościoła i swój. Współczuję również tym wszystkim autorom, którzy jak w jakiejś ludzkiej organizacji nie odnoszą się do faktów tylko mówią tak, bo tak. Wydaje mi się, że nie tędy droga. Kościół to nasza wspólna Matka i o jej wiarygodność musimy wszyscy dbać.
 • sp
  18.09.2018 14:49
  Cokolwiek Pan Jezus czynił "wypływało to z umiłowania Ojca" i z postawienia Jego spraw ponad całą resztę.
 • gość
  18.09.2018 15:35
  Zamiast uczciwego odniesienia się do konkretnych zarzutów mamy serial potępień. Taka postawa jest jednak destrukcyjna dla autorytetu Franciszka. Ma za sobą potężne media liberalne i antykościelne. To paradoks - ludzie i instytucje nienawidzące KK popierają papieża. Prawdopodobnie dlatego przyjął postawę potępiania tych, którzy po imieniu nazwali zło w KK.
 • nauczycielka
  18.09.2018 19:28
  Kiedy na lekcji nauczyciel podaje jakieś zagadnienia i na koniec robi kartkówkę z tych treści, okazuje się, że uczniowie zbierają różne oceny, a przecież wszyscy tego samego słuchali, to samo obejrzeli, to samo czytali. Mam wrażenie, że wielu, którzy zarzucają coś Papieżowi Franciszkowi mają właśnie ten problem co uczeń, który myśli, że wie a łapie dwóję. Niestety sama widziałam pasterzy otoczonych "swoimi" grupkami niczym chińskim murem. Pomagałam ludziom, którzy nie mieli śmiałości przedzierać się przez te grupki, żeby dotrzeć do księdza w różnych sytuacjach i bywało to bardzo trudne. "Jezus-Był blisko i to dawało mu autorytet” – zauważył Franciszek- z pewnością Papież przestrzega z miłości i troski a nie dla potępienia, bo często księża nie widzą jak ich pole widzenia się zawęża, a adoratorom i ich wielbicielom jest to na rękę. Stąd przypuszczam, że oburzenie bierze się u niektórych na te czy inne słowa Papieża Franciszka w myśl powiedzenia: Uderz w stół a nożyce się odezwą".
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Sponsorowane

  Www.CzesciAuto24.PL