Papież: Dyktatury zaczynają się od oszczerczego przekazu

Na zwodniczą siłę skandalu i destruktywną moc oszczerczego przekazu zwrócił uwagę Franciszek podczas porannej Eucharystii w Domu Świętej Marty.

W swojej homilii Ojciec Święty nawiązał do pierwszego czytania dzisiejszej liturgii (1 Krl 21, 1b-16), opowiadającego o oszczerstwie, którym posłużył się król Achab, aby zamordować Nabota i przywłaszczyć sobie jego winnicę.

Papież przypomniał historię winnicy, której Nabot nie chciał sprzedać królowi Achabowi. Wobec tego monarcha przystał na radę swej żony Izebel, i zgodził się, aby Nabot został fałszywie oskarżony i ukamienowany, stając się męczennikiem, gdyż pragnął ocalić swe dziedzictwo. Franciszek dodał, że historia ta powtarza się w Jezusie, a następnie w pierwszym męczenniku Kościoła – św. Szczepanie i wreszcie we wszystkich męczennikach, wobec których stosowano oszczerstwa. Paradygmat ten pojawia się także w działaniach wielu szefów państw. Zaczyna się od kłamstwa, a zniszczywszy daną osobę doprowadza się do jej osądzenia i potępienia.

„Także dziś, w wielu krajach, stosuje się tę metodę: niszczenie wolnej komunikacji” – stwierdził Ojciec Święty. Wskazał na przykład monopolizacji środków przekazu i ich zafałszowania, co prowadzi z kolei do osłabienia demokracji. Następnie sędziowie osądzają i skazują ofiary tego oszczerstwa. W ten sposób rodzi się i narasta dyktatura.

„Wszystkie dyktatury zaczynały w ten sposób, poprzez zafałszowanie przekazu, umieszczanie środków przekazu w rękach ludzi bez skrupułów, czy rządu pozbawionego skrupułów” – powiedział papież. Dodał, że podobne mechanizmy mają miejsce w życiu codziennym, kiedy rodzi się chęć zniszczenia danej osoby - zaczyna się od obmowy, oszczerstwa, rozpowiadania skandali.

Franciszek zauważył, że często obserwujemy w mediach pogoń za skandalami, a osoby które padły ofiarą oszczerstwa nie mogą się bronić. Przykładem tego są dyktatury minionego wieku i prześladowanie Żydów, które zaczęło się od oszczerstw i obmowy.

„Oszczerczy przekaz wymierzony w Żydów, a oni byli wykańczani w Auschwitz, bo nie zasługiwali na życie. Och... to horror, ale horror, który dzieje się dzisiaj: w małych społeczeństwach, między ludźmi i w wielu krajach. Pierwszym krokiem jest zawłaszczenie przekazu, a następnie zniszczenie, osądzenie i śmierć” – stwierdził Ojciec Święty.

Papież przypomniał słowa apostoła Jakuba, który w rozdziale 3 swego listu mówi o grzechach języka. Zachęcił też do ponownego przeczytania 21 rozdziału 1 Księgi Królewskiej oraz do pomyślenia o wielu zniszczonych osobach, krajach, o wielu dyktaturach, które zniszczyły państwa.

«« | « | 1 | » | »»
 • @@@@@@
  18.06.2018 12:52
  W Auschwitz wyniszczani byli TAKŻE POLACY-CHRZEŚCIJANIE. Naprawdę, to spłaszczanie i zawłaszczanie przekazu, że Auschwitz to trauma Żydów. Przerażające jest, jak to wszystko jest relatywizowane i zawłaszczane, potrzebne jest trwanie przy prawdzie. A ona niestety nie wszystkim jest wygodna...... Aktualnie oszczerczy przekaz wymierzony jest przede wszystkim w Polaków-katolików.
 • nicki
  18.06.2018 13:16
  Ulubiony temat Franciszka: oszczerstwa i plotki.
 • wujek_Olek
  18.06.2018 14:00
  Trzeba dodać, że wszystkie ideologie totalitaryzmów zakłamują zawsze i koniecznie przeszłość. Tak Islam jak (nied-)oświecenie kłamią, że przed nimi była niewiedza, raz djāhilīya u jednych, czy "ciemne" średniowiecze u drugich. W ten sposób sie wykorzenili i uniemożliwili nawrócenie, teszuwę, metanoię, możliwość naprawy błędu pierworodnego. A nawet mały błąd z czasem wielkim sie staje, tak Arystoteles. Islam jeszcze z rozkazu i w obecności "proroka" popełniał ludobójstwa np. żydowskiego szczepu Banū Quraiza, (nied-)oświecona rewolucja francuska markiza de Sade np. ludobójstwo katolików w Vendée (zobacz https://pl.wikipedia.org/wiki/Wojny_wandejskie).
  Bolszewizm, narodowy socjalizm ale i nasz tęczowy neoliberalizm to tylko inne objawy ludobójczej .nowoczesności, zobacz "Nowoczesność i Zagłada" Zygmunta Baumana. Kalifat i anglosaski Lewiatan, świeckie państwo dowolnego prawa to dwie strony tego samego medalu.
 • jola1954
  18.06.2018 14:15
  Czyżby Papież mówił o dzisiejszej Polsce?
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Sponsorowane

  Www.CzesciAuto24.PL