Mentalność antykoncepcyjna uwłacza godności kobiety

W Humanae vitae Kościół wypowiedział się przeciwko seksualnemu wykorzystywaniu kobiet zanim stało się to modne.

Tak twierdzi abp Charles Chaput, który przemawiał na rozpoczęcie amerykańskiego sympozjum z okazji 50-lecia encykliki Pawła VI o ludzkiej płodności. Arcybiskup Filadelfii zauważył, że Papież Montini przewidział zgubne skutki rewolucji seksualnej, choć prawdopodobnie nie potrafił wyobrazić sobie ich skali. Wprowadzenie antykoncepcji przyczyniło się bowiem do uprzedmiotowienia kobiety i przyzwolenia na niewierność w małżeństwie. Widać to dobrze w programach i filmach z tamtej epoki. Aż do końca lat 80-tych przypadkowy seks był postrzegany pozytywnie, jako dobra i zdrowa rozrywka. O konsekwencjach negatywnych nie wspominano. Dziś jest już inaczej. We współczesnych produkcjach więcej jest zranień i cynizmu.

Abp Chaput podkreślił, że to nie katolickie nauczanie, lecz mentalność antykoncepcyjna uwłacza godności kobiety, jest dla niej represyjna. Zakłada, że kobiece ciało ma funkcjonować jak męskie, a jego biologiczny rytm i płodność postrzega jako problem, przejaw słabości czy wręcz dolegliwość.

Przewodniczący komisji episkopatu USA ds. rodziny i świeckich przyznał, że Encyklika Humanae vitae jest postrzegana przede wszystkim jako zakaz. Zapomina się jednak, że jest ona również i przede wszystkim wielką afirmacją piękna małżeńskiej miłości.

«« | « | 1 | » | »»
 • Feministka
  06.04.2018 20:54
  Nie wrócicie kijem Wisły. Encyklika nie jest ekscatedre.
 • Gosc
  07.04.2018 15:05
  Czyzby przed antykoncepcja nie bylo niewiernosci w malzenstwie? Uprzedmiotowienia kobiet tez nie bylo? I ktoz to robil? Kobiety? A Kosciol pietnowal i je i nieslubne dzieci (szczegolne imiona). Tylko tatusiowie tych dzieci i kochankowie kobiet jakos pietnowani nie byli. I moze mezczyzni, takze w sutannach, od wychowania samych siebie by zaczeli? Bo problem lezy raczej po stronie silniejszych fizycznie i materialnie. A to przez wieki nie byly kobiety. Za to one ponosily ciezar beztroski mezczyzn.
 • Bezimienny
  07.04.2018 18:49
  Zawsze się zastanawiam jak to jest, że w wypowiedziach o kobietach i mężczyznach kobiety z zacięciem feministycznym jako winnych wszelkich ich nieszczęść wskazują mężczyzn. Doświadczenie zaś uczy, ze kobiety całkiem sporo krzywd doznają od innych kobiet... Nie mówię że nie. Że nie ma mężczyzn poniżających i tłamszących kobiety. Ale są i kobiety rozgrywające mężczyzn, bawiące się nimi. W gierkach psychologicznych, w psychicznej przemocy, kobiety są znacznie lepsze od mężczyzn. Tylko ze tego nie uznaje się za przemoc...

  A arcybiskupowi Chaputowi chodziło akurat o coś innego: że jeśli można skorzystać antykoncepcji kobieta traci jeden z argumentów do odmówienia mężczyźnie współżycia. Bez tego kobieta może spytać: a weźmiesz odpowiedzialność za nasze dziecko? Teraz na takie pytanie może usłyszeć : a o co ci w ogóle laleczko chodzi? Weź pigułkę... A jak się dziecko i tak pocznie, to też będzie jej wina...

  Tak abp Chaput ma rację. A Paweł VI też to widział...

Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.