Benedykt XVI w listopadzie odwiedzi Barcelonę i Santiago de Compostela
Informacja o tej wizycie została podana 3 marca przez tamtejszy episkopat. Papież przybędzie do grobu apostoła Jakuba 6 listopada „jako pielgrzym wiary” w ramach Jubileuszowego Roku Kompostelańskiego. Obchodzony jest on wówczas, kiedy święto apostoła (25.07) przypada w niedzielę.
Ordynariusz Santiago, abp Julian Barrio, podkreślił, że Papież zawsze wyrażał chęć udania się do tego miasta ze względu na znaczenie szlaku św. Jakuba dla Europy. Metropolita przypomniał też wizytę Jana Pawła II w 1982 r. i jego słynny apel Papieża, aby Europa odkryła swoje chrześcijańskie korzenie.
Z kolei w niedzielę 7 listopada Benedykt XVI uda się do Barcelony, aby dokonać konsekracji słynnej świątyni Sagrada Familia, której autorem jest Antonio Gaudí. Wiadomość ma z jednej strony „wymiar światowy” jak każda wizyta Papieża, z drugiej budowana od ponad wieku Sagrada Familia jest „religijnym pomnikiem” i należy do „dziedzictwa ludzkości” – podkreślił kard. Lluís Sistach. Świątynia „znana jest na całym świecie i odwiedzają ją „miliony ludzi z pięciu kontynentów”. Ze względu na swoje znaczenie artystyczne jest to „najważniejszy kościół”, jaki buduje się obecnie na świecie – powiedział kard. Sistach. Każdego roku odwiedza świątynię ponad 2, 5 mln osób.
Będzie to już druga podróż Benedykta XVI do Hiszpanii. W 2006 r. wziął on udział w V Światowym Spotkaniu Rodzin w Walencji. Natomiast za rok przybędzie do Madrytu na Światowe Dni Młodzieży.
Pierwsze komentarze podkreślają, że najbliższa podróż będzie krótka, ale bardzo intensywna i o dużym znaczeniu w kontekście polityki „wojującego laicyzmu” obecnego rządu.
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.
Nazwał to „kwestią sprawiedliwości”, bardziej, aniżeli hojności.
Dla chrześcijan nadzieja ma imię i oblicze. Dla nas nadzieja to Jezus Chrystus.
Ojciec święty w przesłaniu do uczestników spotkania pt. „Dobro wspólne: teoria i praktyka”.