Papież Franciszek w telegramie kondolencyjnym pożegnał zmarłego w środę w wieku 86 lat amerykańskiego kardynała Bernarda Francisa Law, emerytowanego arcybiskupa Bostonu. Papież napisał, że modli się o to, by przyjął go Bóg "bogaty w miłosierdzie".
W depeszy do dziekana Kolegium Kardynalskiego kardynała Angelo Sodano opublikowanej przez Watykan papież podkreślił, że modli się za duszę zmarłego purpurata oraz o to, by "Bóg bogaty w miłosierdzie przyjął go w wiecznym pokoju".
Watykan podał, że papież przybędzie na modlitwę na zakończenie mszy żałobnej za kardynała Law, którą w czwartek w bazylice watykańskiej odprawi kardynał Sodano.
Media i watykaniści przypominają, że zmarły w szpitalu w Rzymie kardynał Law w 2002 roku zrezygnował z funkcji arcybiskupa Bostonu w związku z oskarżeniami o to, że przez lata tuszował przypadki pedofilii wśród tamtejszych księży.
Sprawę nagłośnił wtedy nagrodzony za to nagrodą Pulitzera dziennik "Boston Globe". Jego dziennikarze śledczy ustalili, że kard. Law wiedział o przypadkach pedofilii wśród księży z jego archidiecezji i mimo tych oskarżeń przenosił ich tylko do innych parafii. O dochodzeniu dziennikarzy bostońskiej gazety opowiada głośny film "Spotlight" z 2015 roku, który wyreżyserował Tom McCarthy.
W związku z burzą, jaka wybuchła, i zapoczątkowaniem w Bostonie wielkiego skandalu pedofilii w Kościele w USA kardynał Law wystosował przeprosiny i zapowiedział zmiany.
Dwa lata po tym, gdy ustąpił z urzędu metropolity Bostonu, papież Jan Paweł II wezwał go w 2004 roku do Rzymu i mianował archiprezbitrem bazyliki Matki Bożej Większej. Funkcję tę kardynał Law pełnił do 2011 roku. Nie powrócił do USA, lecz dalej mieszkał w Rzymie.
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.