Kard. Sarah: Nie można podważać prawa do rozróżnienia uchodźcy od imigranta ekonomicznego

Nie można podważać prawa narodu do rozróżnienia uchodźcy od imigranta ekonomicznego, który nie identyfikuje się z kulturą kraju, w którym chce zamieszkać - powiedział w Warszawie Prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów kard. Robert Sarah.

W niedzielę na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego odbywa się Międzynarodowy Kongres Ruchu "Europa Christi".

Kard. Sarah zaznaczył, że Polska odmawia przyjęcia "logiki relokacji przepływów migracyjnych", którą "niektórzy chcą jej narzucić". Hierarcha przyznał, że każdy migrant jest bytem ludzkim i należy go szanować. Jednocześnie zaznaczył, że sytuacja staje się trudniejsza, jeżeli "jest innej kultury, innej religii i służy jako pretekst do relatywizacji absolutnej wartości samej w sobie, jaką jest dobro wspólne narodu".

Podkreślił, że nie można podważyć "prawa każdego narodu do rozróżnienia uchodźcy politycznego, czy religijnego, który musi uciekać ze swojej ziemi" od "imigranta ekonomicznego, który chce zmienić miejsce zamieszkania, jednak nie czerpiąc, nie identyfikując się, nie czyniąc własną kultury, w której zamieszka".

"Ideologia liberalnego indywidualizmu promuje mieszanie się, które ma zatrzeć naturalne granice ojczyzn, kultur, i prowadzi do świata postnarodowego i jednowymiarowego, w którym jedynymi kryteriami będzie konsumpcja i produkcja" - zaznaczył kard. Sarah.

Hierarcha przypominał słowa papieża Franciszka, który zaznaczył, że kraje europejskie ponoszą część odpowiedzialności za destabilizację krajów, które są źródłem migracji, jednak - jak podkreślił - nie chodzi o to, żeby zachęcać do wykorzenienia osób i niszczenia narodów.

Jeszcze raz powiem, że musimy współpracować, żeby odbudowywać narody, które padły ofiarą wojny, korupcji i niesprawiedliwości - powiedział kard. Sarah.

W międzynarodowym kongresie Ruchu "Europa Christi", który w kolejnych w dniach 19-23 października odbywa się w Częstochowie, Łodzi i Warszawie bierze udział ok. 40 gości z Polski i zagranicy; wśród nich kardynał Stanisław Dziwisz. Organizatorzy kongresu pod hasłem "Otwórzcie drzwi Chrystusowi" wskazują, że celem spotkania jest uświadomienie, że Europa to wielkie dziedzictwo chrześcijańskie, a tożsamość kontynentu została zbudowana na filozofii greckiej, prawie rzymskim i na Ewangelii.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| DYPLOMACJA, PAP

Reklama

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama