Papież apeluje o różaniec dla pokoju

Na dzisiejszej audiencji ogólnej Franciszek wezwał też do odmawiania różańca w intencji pokoju na świecie. Nawiązał przy tym do fatimskiego jubileuszu. W najbliższy piątek przypada bowiem rocznica ostatniego objawienia w Fatimie.

„Ze wzrokiem utkwionym w Matkę Naszego Pana i Królową Misji, proszę wszystkich, zwłaszcza w tym miesiącu październiku, aby odmawiali różaniec w intencji pokoju na świecie. Oby ta modlitwa zdołała przemienić największych gwałtowników, aby «wygnali przemoc ze swego serca, słów i gestów oraz budowali wspólnoty bez przemocy, które troszczą się o wspólny dom. Nic nie jest niemożliwe, jeśli zwracamy się do Boga w modlitwie. Wszyscy mogą być twórcami pokoju»” – powiedział Ojciec Święty.

Podczas środowego spotkania z wiernymi Franciszek po raz kolejny zaapelował też o ochronę środowiska naturalnego. Okazją ku temu jest przypadający w piątek Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Klęskom Żywiołowym.

„Ponawiam mój usilny apel o zachowanie stworzenia poprzez coraz bardziej staranną ochronę i otaczanie opieką środowiska naturalnego. Zachęcam zatem instytucje i wszystkich odpowiedzialnych w sektorze publicznym i społecznym, aby coraz bardziej promowali kulturę, której celem jest ograniczenie zagrożeń i zapobieganie klęskom żywiołowym. Niech konkretne działania w zakresie badań oraz ochrony wspólnego domu zmniejszają stopniowo zagrożenia dla najbardziej narażonych społeczeństw” – powiedział Ojciec Święty.

Kolejnym tematem podjętym na audiencji ogólnej była wystawa upamiętniająca postać polskiego misjonarza, kard. Adama Kozłowieckiego SJ, którą otwarto w Rzymie. Ten polski jezuita, więzień obozów w Auschwitz i Dachau, większość swego życia spędził na misjach w Afryce. Był arcybiskupem Lusaki i uczestnikiem Soboru. W 1969 r. zrezygnował z arcybiskupiej posługi, aby jego miejsce mógł zająć przedstawiciel rodzimego duchowieństwa. Sam przez kolejnych niemal 40 lat był prostym misjonarzem w Zambii. W 1998 r. Jan Paweł II wyniósł go do godności kardynalskiej. O wystawie wspomniał papież w wypowiedzi do Polaków:

„Serdecznie witam polskich pielgrzymów, w szczególności organizatorów wystawy «In nomine Domini», zaprezentowanej na Uniwersytecie Urbanianum, poświęconej Kardynałowi Adamowi Kozłowieckiemu. Wspomnienie tego wielkiego misjonarza, arcybiskupa Lusaki, który poświęcił życie pokornej służbie ludności Zambii, niech nas uwrażliwia na duchowe i materialne potrzeby narodów afrykańskich. Módlmy się za misjonarzy na całym świecie. Niech Bóg Wam błogosławi!

Organizatorem rzymskiej wystawy jest polska Fundacja im. kard. Adama Kozłowieckiego „Serce bez granic”. Jej przedstawiciele spotkali się z Papieżem.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg