Franciszek dla domów dzieła Talitha Kum

Pierwszym punktem w niedzielę papieskiej wizyty w Cartagenie było spotkanie na pl. św. Franciszka.

Franciszek wysłuchał  trzech świadectw dotyczących działalności dzieła Talitha Kum. Niesie ono pomoc ofiarom przemocy na tle seksualnym i handlu ludźmi. Ojciec Święty poświęcił dwa kamienie węgielne pod budowę domów tej fundacji.

O godz. 10.00 (17.00 czasu polskiego), papież Franciszek przyleciał na lotnisko R. Núñez w Cartagenie. Na lotnisku powitali go licznie zebrani wierni, w tym wielu młodych ludzi i dzieci ubrane w tradycyjne stroje, które podarowały papieżowi, m.in. sombrero i białą stułę. Zebrani na lotnisku skandowali: „esta es la juventud de papa” (to jest młodzież papieża). Franciszka powitał i towarzyszył mu abp Jorge Enrique Jiménez Carvajal, metropolita Cartageny, a także przedstawiciele władz lokalnych na czele z gubernatorem. Na cześć papieża przygotowano występ taneczny zespołu folklorystycznego. Na zakończenie jedna z tancerek upadła na kolana przed papieżem i przez dłuższą chwilę z nim rozmawiała. Po obejrzeniu występu tanecznego, papież wsiadł do zakrytego auta i udał się na pl. św. Franciszka.

Tam na papieża czekało kilkuset wiernych w tym dzieci i młodzież – podopieczni dzieła Talitha Kum i ofiary handlu ludźmi oraz niewolnictwa seksualnego. Franciszka przywitał w ich imieniu proboszcz kościoła pw. św. Franciszka, ks. Elkin Acevado. Po powitaniu śpiewem wykonanym przez zebranych na placu, papież Franciszek i zebrani wysłuchali trzech świadectw dotyczących działania Talitha Kum, dzieła pomagającego ofiarom handlu ludzi i wykorzystywania seksualnego – w dużej mierze dzieciom, które są ofiarami seks-turystyki i procederu handlu ludźmi.

„Te dziewczęta i nastolatki chcą z całego serca być kobietami, godnymi życia w naszym społeczeństwie. W Cartagenie wiele mówi się o turystyce seksualnej, a zwłaszcza prostytucji dziecięcej i wykorzystaniu tych, którzy, choć są w wieku niewinności, podlegają straszliwemu niewolnictwu prostytucji” – mówiła jedna z osób.

Po wysłuchaniu świadectw, papież Franciszek odmówił błogosławieństwo i pobłogosławił dwa kamienie węgielne, pod budowę domów dzieła Talitha Kum dla archidiecezji Cartageny.

„Napełnij Twoimi błogosławieństwami służących Tobie, którzy z hojnością chcą poświecić siebie, by pomagać swoim braciom, tak, aby niosąc pomoc w potrzebie, mogli z wiarą i w pełni służyć Tobie w osobach swoich bliskich” – modlił się papież.

Na zakończenie Ojciec Święty pobłogosławił zebranych i udał się do papamobile, którym, pozdrawiany przez tłum wiernych, udał się do jednego z domów Talitha Kum.

Międzynarodowa sieć Talitha Kum powstała w 2009 r. Dziś funkcjonuje w 70 krajach na 6 kontynentach, działając na rzecz ofiar procederu handlu ludźmi i niewolnictwa seksualnego, poprzez bezpośrednią pomoc poszkodowanym, działania prewencyjne i informacyjne.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama