Franciszek powołał 8 lipca troje podsekretarzy w łonie Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Ludzkiego, którą kieruje kard. Peter Appiah Turkson.
Jedną z nich jest 69-letnia Włoszka Flaminia Giovanelli, która objęła stanowisko podsekretarza Komisji do spraw Migracji, Praw Człowieka, Środowiska i Walki z Ubóstwem Człowieka. Tym samym, według mediów, została ona trzecią osobą w hierarchii w tym urzędzie watykańskim.
Tak wysokie funkcje piastowało dotychczas w Watykanie niewiele kobiet. Giovanelli jest z wykształcenia politologiem. W Watykanie pracowała dotychczas – również jako podsekretarz – w Papieskiej Radzie „Iustitia et Pax”, która jednak miała mniejsze znaczenie niż utworzona 17 sierpnia ub.r. Dykasteria.
Dwaj pozostali podsekretarze w tym urzędzie to Hiszpan ks. Segundo Tejado Muñoz – były podsekretarz Papieskiej Rady „Cor Unum” i włoski franciszkanin o. Nicola Ricardi, kierujący katedrą sprawiedliwości i pokoju na Papieskim Uniwersytecie Antonianum w Rzymie.
Ostatnie nominacje zakończyły kompletowanie składu kierowniczego nowej dykasterii. Jej sekretarzem, a więc drugą osobą w tym gremium, został kilka tygodni temu francuski kapłan ks. Bruno Marie Duffe.
Ogółem w ciągu 10 minionych lat liczba kobiet pracujących w Watykanie wzrosła z 13 do 19 procent ogółu zatrudnionych i powoli, ale systematycznie rośnie. Pierwszą kobietą przyjęto tam do pracy 1 lutego 1915 – była to Włoszka Anna Pezzoli na stanowisku pomocnika w tzw. Floreria Apostolica, czyli urzędzie odpowiedzialnym za wystrój i wyposażenie wnętrz oraz miejsc, gdzie odbywają się spotkania z papieżem.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Mają uwydatnić, że jest to pogrzeb pasterza i ucznia Chrystusa, a nie władcy.
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.
Nazwał to „kwestią sprawiedliwości”, bardziej, aniżeli hojności.