Zbuntowana diecezja w Nigerii - jest reakcja na ultimatum papieża

Księża mają czas na swoją odpowiedź do 9 lipca. Do ultimatum odniosła się część świeckich w diecezji, na ulice wyszło 3 tys. wiernych.

Konflikt w diecezji Ahiara trwa od 2012 r. kiedy to Benedykt XVI mianował ordynariuszem tamtejszego Kościoła bpa Petera Ebelea Okapelake. Miejscowa ludność jednak od tego czasu nie chce przyjąć swojego biskupa ze względów etnicznych - Okapelake nie pochodzi z regionu Mbaise. Sytuacja zaostrzyła się na tyle mocno, że 8 czerwca 2017 r. papież Franciszek podczas spotkania z duchowieństwem diecezji Ahiara postawił twarde ultimatum - księża mają w 30 dni napisać do papieża list, w którym każdy z nich indywidualnie poprosi o wybaczenie, wyrazi pełne posłuszeństwo Papieżowi oraz gotowość przyjęcia biskupa. Kto tego nie zrobi - zostanie suspendowany.

Termin ultimatum mija 9 lipca, tymczasem do papieskich warunków odniosła się część świeckich ze zbuntowanej diecezji. Ponad 3 tysiące osób wyszło na ulice protestować przeciwko papieskim rozstrzygnięciom. W czasie jednej z demonstracji przemawiał m. in. Gerald Anyanwu - przewodniczący Rady Świeckich, który mówił, że ludność regionu Mbaise nie podważa decyzji papieskiej, ale nie godzi się na nieprawidłowości i niesprawiedliwości wynikające rzekomo z całej sytuacji. Zaznaczył też, że Rada Świeckich ciągle podkreślała fakt, że biskupem diecezjalnym może zostać tylko rdzenny mieszkaniec Mbaise, któremu godność została nadana w diecezji .

Wygląda na to, że obecnie sytuacja w diecezji Ahiara pozostaje wciąż bardzo napięta. Wiele będzie zależało od tego, jak do papieskiego ultimatum odniosą się diecezjalni księża.

«« | « | 1 | » | »»
 • Gość
  03.07.2017 21:31
  Trzeba się za nich modlić, to nasi bracia w wierze, którzy przeszli straszliwą wojnę domową 50 lat temu. Rany długo się nie zabliźniają... Trzeba się także modlić o pomoc Ducha Świętego w rozeznaniu dla papierza Franciszka. Ja się pomodlę...
 • Gość
  03.07.2017 22:52
  Afryka naprawde ma Swoje własne myślenie tam zwykły człowiek nigdy nie domyśli się o co chodzi ale przyznając racje mieszkańcom i księżom któży trwają w swojej postawie nieposłuszenstwa sami się oddajemy w niekarność i samowole.
 • abwin
  04.07.2017 10:08
  Z naszej historii. Warmia. Od 1512 roku król Polski mógł wyznaczać spośród kanoników warmińskich czterech kandydatów na biskupa. Wyboru dokonywała kapituła warmińska. Ostatnim biskupem wybranym w ten sposób był Ignacy Krasicki (1976 r.). Potem były rozbiory Polski.
 • abwin
  04.07.2017 10:11
  Autokorekta. Oczywiście Ignacy Krasicki został biskupem warmińskim w 1767 r., a nie w 1976r.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.