Uczestnicy czterodniowych rekolekcji, które dla polskich duszpasterzy młodzieży poprowadził w Rzymie abp Konrad Krajewski, koncelebrowali z papieżem Franciszkiem Mszę św. na placu św. Piotra w uroczystość świętych Piotra i Pawła. Po liturgii Ojciec Święty podszedł do Polaków i zapytał, czy po ŚDM nauczyli się robić raban w Kościele.
- Część konferencji, w formie świadectwa, odbywaliśmy w papieskiej noclegowni dla bezdomnych. Nie dało się na to patrzeć inaczej, jak na wielką lekcję pokory i odczytywania "czystej" Ewangelii, bez komentarza - podsumowuje rekolekcje ks. Andrzej Wołpiuk z diecezji bielsko-żywieckiej, który w trakcie przygotowań do ŚDM koordynował rejestrację wszystkich uczestników spotkania młodych w Polsce. Jak dodaje, prowadzący rekolekcje papieski jałmużnik abp Konrad Krajewski dał świadectwo wielkiego rozmodlenia i życia Ewangelią, które poruszyło polskich księży.
Na zakończenie rekolekcji, które trwały w Rzymie od poniedziałku do czwartku, duszpasterze młodzieży z polskich diecezji koncelebrowali na placu św. Piotra Mszę św. pod przewodnictwem papieża Franciszka, w uroczystość świętych Piotra i Pawła. Po liturgii Ojciec Święty podszedł na chwilę do polskich kapłanów, którzy w minionych latach zajmowali się organizacją ŚDM w Polsce.
- Kiedy ks. Mariusz Wilk z diecezji radomskiej wyjaśnił papieżowi, że odpowiadaliśmy za organizację spotkania młodych, a teraz szykujemy się do Panamy, papież zapytał nas: czy nauczyliście się już robić raban (dosł. chiasso - wł. hałas)? Całe spotkanie trwało tylko chwilę, nie było planowane, ale papież zdążył pobłogosławić każdego z nas osobiście - mówi ks. Wołpiuk.
Jak dodaje ks. Emil Parafiniuk, dyrektor KBO ŚDM przy Konferencji Episkopatu Polski, oprócz spotkania z papieżem i abp Konradem Krajewskim, rzymskie rekolekcje były czasem ważnym dla budowania wspólnoty pomiędzy księżmi, którzy na co dzień odpowiadają w Polsce za pracę z młodzieżą.
"Mieliśmy okazję dzielenia się naszymi doświadczeniami, ale też słuchaliśmy o doświadczeniu kapłaństwa abp. Krajewskiego. Zachęcał nas byśmy, będąc kapłanami, "szli na całość": niczego nie zostawiali dla siebie i wciąż czytali Ewangelię" - mówi ks. Parafiniuk.
W rzymskich rekolekcjach wzięło udział ok. 30 diecezjalnych duszpasterzy młodzieży z diecezji rzymsko- i greckokatolickich w Polsce. Rekolekcjonistą był papieski jałmużnik abp Konrad Krajewski. W trakcie rekolekcji, księża odprawili m.in. Mszę św. przy grobie św. Jana Pawła II, zawierzając jego wstawiennictwu polską młodzież, owoce ŚDM i przygotowania do spotkania w Panamie.
Zaapelował o większą możliwość zaangażowania ich na kierowniczych stanowiskach.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Papież: - Kiedy spowiadam, pytam penitentów, czy i jak dają jałmużnę.
„Każe płacić nieszczęśliwym ubogim, którzy nie mają niczego, rachunek za brak równowagi”.
Czy za drugim razem będzie lepiej?- zastanawia się korespondent niemieckiej agencji katolickiej KNA.