Urodził się 17 maja 1932 koło Czeskich Budziejowic.
Jego dzieciństwo i młodość przypadły najpierw na lata wojny, a następnie na rządy komunistów w ówczesnej Czechosłowacji. W latach 1952-53 pracował jako robotnik w zakładach samochodowych, później przez 2 lata odbywał służbę wojskową, by w 1955 rozpocząć studia na praskim Uniwersytecie Karola, uwieńczone w 1960 doktoratem z archeologii. W latach 1960-64 pracował w różnych urzędach archiwalnych. Mimo że wcześnie poczuł w sobie powołanie kapłańskie, dopiero w 1964 mógł rozpocząć naukę na Wydziale Teologicznym św. Cyryla i Metodego w Litomierzycach, które ukończył już w czasie "Praskiej Wiosny", przyjmując święcenia 23 czerwca 1968 w Czeskich Budziejowicach. Przez 3 lata był sekretarzem biskupa Josefa Hloucha i pracował duszpastersko w diecezji.
Ale ze względu na swą aktywność kościelną na żądanie władz komunistycznych został wysłany do odległej parafii w górach, a w 1978 w ogóle stracił zgodę państwową na wykonywanie posługi kapłańskiej. Pracował wówczas potajemnie jako kapłan w Pradze, zajmując się 10 lat myciem szyb w mieście. W latach 1986-88 pracował w archiwach Banku Państwowego w Pradze. Zgodę władz na pracę kapłańską, ale poza stolicą, odzyskał 1 stycznia 1989 i prawie dwa lata udzielał się duszpastersko w Zachodnich Czechach, na granicy z Niemcami.
14 lutego 1990 Jan Paweł II mianował go biskupem Czeskich Budziejowic (sakrę otrzymał 31 marca tegoż roku), a 27 marca 1991 - arcybiskupem Pragi, z czym łączy się godność prymasa Czech. W latach 1993-2001 był przewodniczącym Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE). Na konsystorzu 26 listopada 1994 został mianowany kardynałem.
Jest jedną z najwybitniejszych postaci życia kościelnego w Europie, zwłaszcza środkowo-wschodniej. Ma za sobą wieloletnie ograniczenia i prześladowania za wiarę ze strony władz komunistycznych, co dodaje mu szczególnego szacunku i poważania w środowiskach kościelnych w kraju i za granicą, w tym także w Watykanie. Jednym z przejawów tego uznania było zaproszenie go przez Jana Pawła II do przygotowania rozważań do Drogi Krzyżowej wokół Koloseum w Wielki Piątek 17 kwietnia 1992.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Mają uwydatnić, że jest to pogrzeb pasterza i ucznia Chrystusa, a nie władcy.
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.
Nazwał to „kwestią sprawiedliwości”, bardziej, aniżeli hojności.