Urodził się 5 września 1933 w Santiago. Ukończył studia matematyczne na wydziale inżynieryjnym Papieskiego Uniwersytetu Katolickiego w swym mieście rodzinnym.
Jeszcze w czasie studiów związał się na wiele lat ze studencką gałęzią rodzącego się wówczas Ruchu Szensztackiego, wywodzącego się z Niemiec. Studiował następnie filozofię i teologię na uniwersytecie we Fryburgu Szwajcarskim. Tam też przyjął święcenia kapłańskie 16 lipca 1961. W październiku 1962 zetknął się z założycielem Ruchu ks. Josephem Kentenichem, którego uważał za swego ojca duchowego. W latach 1963-65 był konsultantem Ruchu ds. młodzieży i studentów, a w latach 1965-71 regionalnym przełożonym Świeckiego Instytutu Ojców Szensztackich w Chile. Współpracował wówczas blisko z ówczesnym arcybiskupem Santiago kard. Raulem Silvą Henriquezem; w latach 1971-74 był członkiem Rady Generalnej Instytutu w Niemczech, a w latach 1974-90 przełożonym generalnym tej wspólnoty.
22 grudnia 1990 Jan Paweł II mianował go sekretarzem Kongregacji Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego, wynosząc go jednocześnie do godności arcybiskupa tytularnego i osobiście udzielając mu sakry 6 stycznia następnego roku w Watykanie. 24 września 1994 został mianowany biskupem Valparaiso w Chile z zachowaniem tytułu arcybiskupa. Od 24 kwietnia 1998 jest arcybiskupem-metropolitą Santiago i wielkim kanclerzem swego dawnego Papieskiego Uniwersytetu Katolickiego. Od listopada 1998 jest już drugą kadencję przewodniczącym episkopatu swego kraju, a 13 maja 1999 został pierwszym wiceprzewodniczącym Latynoamerykańskiej Rady Biskupiej (CELAM). Na konsystorzu 21 lutego 2001 Papież mianuje go kardynałem. Od 16 maja 2003 stoi na czele CELAM-u.
Należy do najaktywniejszych hierarchów Ameryki Łacińskiej i najlepiej znających problemy Kościoła na różnych kontynentach, gdyż zjeździł niemal cały świat zarówno jako wieloletni generał ojców szensztackich, jak i jako sekretarz wspomnianej kongregacji watykańskiej, zajmującej się sprawami życia zakonnego w Kościele. Ma dużą łatwość nawiązywania kontaktów z ludźmi, a przy tym jest człowiekiem wielkiej duchowości.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
„Każe płacić nieszczęśliwym ubogim, którzy nie mają niczego, rachunek za brak równowagi”.
Czy za drugim razem będzie lepiej?- zastanawia się korespondent niemieckiej agencji katolickiej KNA.
Papież Franciszek po raz kolejny podkreślił znaczenie jedności chrześcijan.
Papież przyjmujął na audiencji kierownictwo Fundacji Papieskiej Gwardii Szwajcarskiej.
Nie szukamy pierwszych czy najwygodniejszych miejsc, bo są to ślepe zaułki.