Urodził się w 1934 (żadne źródła, łącznie z wietnamskimi, nie podają dokładnej daty jego urodzin) w miejscowości Ca Mau w południowowietnamskiej diecezji Can Tho.
W latach 1946-56 przebywał w stolicy Kambodży - Phnom Penh, skąd po powrocie do kraju mieszkał w Sajgonie. Po ukończenu tam wyższego seminarium duchownego przyjął święcenia kapłańskie 25 maja 1965. Początkowo pracował jako wykładowca w swym dawnym seminarum, po czym w latach 1968-71 pogłębiał studia w Los Angeles w Stanach Zjednoczonych. Po powrocie do kraju ponownie nauczał w seminarium w Can Tho aż do nadejścia wojsk komunistycznych i zjednoczenia Południa i Północy kraju w maju 1975. W latach 1989-93 był rektorem tej placówki, która kształciła księży dla trzech diecezji na południu.
22 marca 1993 Papież mianował go biskupem-koadiutorem diecezji My Tho (sakrę przyjął 11 sierpnia tegoż roku) a 1 marca 1998 przeniósł go na urząd arcybiskupa Miasta Ho Chi Minha (obecna nazwa Sajgonu). Gdy na konsystorzu 21 października 2003 Ojciec Święty mianował go kardynałem, rzad wietnamski początkowo zareagował na to oburzeniem, powołując się na to, że nie był wcześniej w tej sprawie kosultowany, ale po kilku dniach wyraził zadowolenie z tej decyzji.
"Gdy studiowałem w Stanach Zjednoczonych, za pośrednictwem środków przekazu widziałem nieludzką twarz wojny w moim kraju. Siała ona tylko ból i zniszczenie, cierpienia i śmierć. Dlatego nikt w moim narodzie nie wierzy, by jakąkolwiek wojnę można było nazwać "usprawiedliwioną" - powiedział włoskiej agencji misyjnej AsiaNews 70-letni kardynał.
Po zjednoczeniu kraju w 1975 r. cieszący się dotychczas dużą swobodą działania Kościół na Południu zetknął się z poważnymi ograniczeniami, np. zamknięto lub poważnie zmniejszono liczbę czynych ośrodków duszpasterskich, charytatywnych i wychowawczych, prowadzonych przez Kościół. Wówczas ks. Pham, odpowiedzialny w latach 1976-81 za formację przyszłych księży w diecezji Can Tho, wysyłał alumnów do parafii diecezji, aby tam uzupełniali naukę przy pomocy miejscowych proboszczów i świeckich. Gdy w 1988 r władze zgodziły się na ponowne otwarcie 8 wyższych seminariów duchownych, został rektorem jednego z nich - w Cai Rang.
Odpierając oskarżenia o zbyt bliskie kontakty z władzami komunistycznymi i posługiwanie się "marksistowską argumentacją", kard. Pham odpowiedział: "Ojciec Święty uczył nas prowadzenia szerokiego dialogu. Aby wcielić go w życie, należy szukać czynników i formuł wspólnych dla obu stron, aby mogły się one spotkać i zrozumieć".
W Wietnamie, na 79 mln mieszkańców, żyje 8 mln katolików. Procentowo Kościół w Wietnamie jest drugim w Azji, po Filipinach.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.
Na portalu Vatican News w 53 językach, w tym w języku migowym.