"Papież nie ucieknie się do drugiego paragrafu 332 kanonu Kodeksu prawa kanonicznego, który przewiduje rezygnację z urzędu Biskupa Rzymu" - twierdzi na łamach "Corriere della Sera" Vittorio Messori.
To kolejna utrzymana w tym tonie wypowiedź znanego włoskiego publicysty katolickiego. Już w 2002 r. w tej samej gazecie zapewniał on, że mimo pogarszającego się stanu zdrowia Jan Paweł II nie ustąpi, ponieważ "cokolwiek by się miało zdarzyć, nie przestanie nieść swego krzyża".
Messori stwierdza, że mimo upływu czasu w tej dziedzinie nic się nie zmieniło i Papież nie ucieknie się do drugiego paragrafu 332 kanonu Kodeksu prawa kanonicznego, który przewiduje rezygnację z urzędu Biskupa Rzymu.
"Tak nie jest i tak nie będzie" - stwierdza stanowczo włoski intelektualista, który nakłonił Jana Pawła II do napisania bestselleru, jakim okazała się książka "Przekroczyć próg nadziei".
"Z tą samą pewnością, co trzy lata temu, możemy to dzisiaj potwierdzić - stwierdza publicysta - cokolwiek się zdarzy, jakikolwiek obrót przybiorą choroby, na które cierpi Jan Paweł II, Kościół nie będzie miał nowego byłego papieża w swych annałach, imię Karola Wojtyły nie znajdzie się obok imienia Piotra Morrone, Celestyyna V, papieża, który rządził zaledwie pięć miesięcy, po czym abdykował, a którego Kościół ogłosił potem świętym".
Zdaniem publicysty dymisja oznaczałaby dla Papieża "poddanie się pokusie odsunięcia od siebie ciężaru krzyża".
Tymczasem, podkreśla Messori Papież aż do końca nie przestanie dźwigać krzyża na tej Kalwarii, którą jest dla niego wykonywanie codziennych zadań swej posługi.
Messori cytuje słowa "osoby, której nie mamy powodu nie wierzyć", która twierdzi, że w ubiegłą niedzielę Jan Paweł II bez trudu rozmawiał długo ze swymi współpracownikami, zanim pojawił się w oknie swej biblioteki, a głos odmówił mu posłuszeństwa, gdy zobaczył tłum ludzi na Placu św. Piotra.
Messori powtarza też zapewnienie jednej z osób, która "ma dostęp do papieskich pokojów, że zachował on doskonałą pamięć i przytomność umysłu.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.