Po raz pierwszy od dwóch i pół tygodnia wierni na całym świecie mogli usłyszeć głos papieża, przebywającego w szpitalu.
Na zakończenie południowego spotkania na "Anioł Pański", w którym uczestniczył z kliniki im. Gemellego, Jan Paweł II powiedział kilka słów, w tym także po polsku.
Chociaż okno, w którym pokazał się Ojciec Święty, pozostało zamknięte, jak tydzień i dwa tygodnie temu, tym razem pojawił się tam mikrofon. Jan Paweł II powiedział po włosku: "Cari fratelli e sorelle, benvenuti! Grazie per la vostra visita!" (Drodzy bracia i siostry, witajcie. Dziękuję za wasze odwiedziny). Potem dodał po polsku: "Witam Wadowice!". Pozdrowił jeszcze 400 legionistów Chrystusa, na koniec zaś życzył wszystkim dobrej niedzieli i tygodnia.
Papież pozostał w oknie dobrych kilka minut. Kilka, może nawet kilkanaście razy uczynił znak krzyża.
Wcześniej, w rozważaniach, które na Placu św. Piotra odczytał abp Leonardo Sandri, Jan Paweł II podziękował pracownikom środków przekazu, którzy "z wielkim poświęceniem" informują o jego pobycie w szpitalu. Wyraził nadzieję, że młodzież licznie weźmie udział w uroczystościach Niedzieli Palmowej na Placu św. Piotra, kiedy będzie już znowu w Watykanie.
Wcześniej, w rozważaniach odczytanych na Placu św. Piotra przez abp. Leonardo Sandri, Jan Paweł II podziękował mediom za zainteresowanie jego osobą i zaapelował o odpowiedzialność. "Można karmić swego ducha także za pośrednictwem radia, telewizji i internetu" - powiedział dosłownie. Zaprosił też młodych do licznego udziału w obchodach Niedzieli Palmowej za tydzień na Placu św. Piotra.
Oto tekst rozważań papieskich, odczytanych na Placu św. Piotra:
Najdrożsi Bracia i siostry!
1. W tych dniach pobytu w szpitalu, tu w klinice im. Gemellego, odczuwam w sposób szczególny obecność i troskę licznych pracowników środków przekazu. Pragnę dzisiaj skierować do nich słowa wdzięczności, ponieważ wiem, że z wielkim poświęceniem pełnią swą cenną służbę, dzięki której wierni we wszystkich stronach świata mogą być bliżej mnie oraz towarzyszyć mi miłością i modlitwą.
2. Bardzo ważna jest rola mass mediów w naszych czasach globalnej komunikacji. Wielka jest także odpowiedzialność tych, którzy działają na tym polu, powołanych do tego, by dostarczać zawsze dokładnych wiadomości, szanujących godność osoby ludzkiej i wyczulonej na dobro wspólne.
W tym okresie Wielkiego Postu, który wzywa nas, byśmy karmili się obficie Słowem Bożym, pragnę przypomnieć, że można karmić swego ducha także za pośrednictwem radia, telewizji i internetu. Wdzięczny jestem tym, którzy zajmują się tym nowymi formami ewangelizacji, wykorzystując do tego media.
3. Prośmy więc Najświętszą Maryję Pannę, aby pomogła nam przygotować się dobrze do Wielkiego Tygodnia, który rozpocznie się w przyszłą niedzielę. Mam nadzieję, że liczni młodzi ludzie wezmą udział w uroczystej liturgii Niedzieli Palmowej na Placu św. Piotra, która przenosi nas symbolicznie ku Światowym Dniom Młodzieży, przewidzianym w Kolonii w Niemczech.
Pod wygłoszeniu rozważań i odmówieniu modlitwy abp Sandri udzielił w imieniu papieża błogosławieństwa wszystkim zgromadzonym.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.