Kilkakrotnie doprowadziło to do jednoczesnego wyboru papieża i antypapieża, a także do powtarzających się sediswakancji, ponieważ kardynałowie - często znajdujący się pod naciskiem świeckich władców - nie mogli się zgodzić na jednego wspólnego kandydata.
21 sierpnia 1241 zmarł papież Grzegorz IX. Kolegium kardynalskie składało się wówczas jedynie z 12 członków, z których dwu znajdowało się w niewoli cesarza; trudno też było uzgodnić politykę wobec niemieckiego cesarza Fryderyka II. W związku z tym nie można było oczekiwać, że osiągnie się większość dwu trzecich potrzebną do wyboru papieża. Wówczas doszło do pierwszego konklawe w historii: kardynałów zamknięto w południowo-wschodnim skrzydle Palatynu, by zmusić ich do szybszego uzgodnienia kandydata. Ale i to nie usunęło głębokich sprzeczności w kolegium kardynalskim. Dopiero 25 października 1241 pod naciskiem brutalnych gróźb dokonano wyboru Celestyna IV.
XIV Sobór Powszechny w Lyonie w 1274 miał doprowadzić do unii z Kościołem wschodnim, jak również przyczynić się do zwołania nowej wyprawy krzyżowej. Jego trzecim tematem była reforma Kościoła. W tym celu sobór wydał szereg dekretów reformatorskich, z których najważniejszym była konstytucja „Ubi periculum”. Regulowała ona wybór papieża i postanawiała, że po śmierci papieża przebywający w Kurii kardynałowie nie powinni czekać dłużej niż dziesięć dni na przybycie kardynałów spoza Rzymu. Potem muszą zamieszkać w pomieszczeniu odciętym od świata zewnętrznego i dokonać wyboru papieża. Podczas konklawe nie wolno się kontaktować ze światem zewnętrznym. Im bardziej przeciągać się będzie wybór, tym skromniejsze będą ich warunki życia; poza tym podczas sediswakancji kardynałowie tracili wszystkie swoje dochody. Nad dotrzymaniem tych ustaleń miał czuwać zarząd tego miasta, w którym konklawe się odbywa.
Aczkolwiek obecni na soborze w Lyonie kardynałowie sprzeciwiali się tym twardym postanowieniom, ojcowie soborowi nadali im moc prawną. Te przepisy o konklawe w swym istotnym zarysie zachowały ważność do dziś.
Interesujący będzie krótki przegląd czasu trwania niektórych konklawe. Do najdłuższych konklawe doszło przed Janem XXII, 1316 (trwało 2 1/4 roku); przed Wiktorem III, 1085/1086 (trwało 12 miesięcy); przed Mikołajem IV, 1288 (trwało 11 miesięcy); przed Klemensem V, 1305 (trwało również 11 miesięcy); przed Benedyktem XIV, 1740, i przed Mikołajem III, 1277; każde z tych konklawe trwało 6 miesięcy.
Za: Rudlof Fischer-Wollpert, Leksykon papieży, wyd. ZNAK
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
To znak wytrwałości, jaką wykazują chińskie wspólnoty katolickie na drodze wiary.
„Czuliśmy, że Chrystus naprawdę jest wśród nas. Był prawdziwym pasterzem”.
Papieski Instytut Muzyki Sakralnej przygotowuje serię krótkich filmów instruktażowych.
Proprefekt Dykasterii ds. Ewangelizacji opowiada o swoim doświadczeniu konklawe.
Leon XIV przypomniał, że papieska dyplomacja jest wyrazem troski o każdego człowieka.