Pielgrzymka krok po kroku - piątek

Godzina 8:10
Jan Paweł II już przygotowuje się do wyjazdu z Nuncjatury Apostolskiej w Bratysławie, która jest jego rezydencją podczas słowackiej pielgrzymki. O 8:50 spodziewany jest jego przyjazd na lotnisko w stolicy Słowacji. Stamtąd Papież odleci helikopterem do Bańskiej Bystrzycy, gdzie o 10:30 ma rozpocząć się Msza Św.

Godzina 8:40
Papieski dzień pracy rozpoczyna się wcześnie, mimo że wczoraj Ojciec Święty dojechał do Nuncjatury dopiero o 20:17. Słowacka Agencja Prasowa TASR podkreśla, że na wczorajszym spotkaniu z prezydentem Słowacji Rudolfem Schusterem Jan Paweł II podziękował za zawetowanie wywołującej wielkie spory w Słowacji ustawy aborcyjnej. "Wydał pan dobre świadectwo swojemu krajowi przed światem" - powiedział prezydentowi Papież.

Godzina 8:53
O godzinie 9:00 Jan Paweł II ma odlecieć helikopterem do Bańskiej Bystrzycy. Przylot na lotnisko Sliacz spodziewany jest o godz. 9:30. Msza Św. ma rozpocząć się godzinę później na Placu Słowackiego Powstania Narodowego.Godzina 10:06
Jan Paweł II doleciał już na lotnisko Sliacz w Bańskiej Bystrzycy. Kwadrans po dziesiątej spodziewany jest jego przyjazd na miejsce celebry. Telewizja słowacka pokazuje już Plac Słowackiego Powstania Narodowego, gdzie odbędzie się Eucharystia. Biskupi, którzy będą koncelebrowali Mszę z Papieżem stoją już blisko ołtarza. Mimo padającego deszczu plac wypełniony jest ludźmi.Godzina 10:11
Bańska Bystrzyca ma w Słowacji opinię miasta zeświecczonego, a nawet zdominowanego przez komunistów. Mimo to plac jest wypełniony ludźmi. Widać transparenty w języku polskim, ale także w języku słowackim, wyrażające radość z przybycia Ojca Świętego. Zwraca zwłaszcza uwagę transparent z napisem "Super, że ste priszli".

Godzina 10:44
Msza św. w Bańskiej Bystrzycy rozpocznie się z niewielkim opóźnieniem. Ojciec Święty jest już na miejscu celebry, ale przebywa jeszcze w polowej zakrystii, gdzie przygotowuje się do Mszy.Godzina 10:54
Na Placu Słowackiego Powstania Narodowego w bańskiej Bystrzycy i w okolicznych uliczkach zgromadziło się ok. 150 tysięcy wiernych. Czekają oni na rozpoczęcie Mszy Św., które nastąpi już wkrótce.

Godzina 10:59
Przy wtórze oklasków do ołtarza podjeżdża na ruchomym fotelu Ojciec Święty. Za chwilę rozpocznie się Msza. Ojciec Święty pozdrawia zgromadzonych.

Godzina 11:02
Rozpoczyna się uroczysta Msza Święta. Słowa powitania wygłasza ordynariusz diecezji bańskobystrzyckiej bp Rudolf Balaż. Przypomniał trudną historię Kościoła w Słowacji, prześladowanego w czasach komunizmu. Podziękował Ojcu Świętemu za przybycie.Godzina 11:10
Mszę św. wraz z Papieżem koncelebruje wielu biskupów, wśród nich metropolita krakowski, kard. Franciszek Macharski oraz trzech biskupów grekokatolickich. W Eucharystii uczestniczy m.in. przewodniczący parlamentu Republiki Słowacji P. Hruszovsky.

Godzina 11:12
"Witamy cię Ojcze Święty, jesteś tu z nami jak ojciec we własnej rodzinie" - zakończył swe przemówienie bp Rudolf Balaż, ordynariusz bańskobystrzycki. Jego słowa przerywano często oklaskami.

Godzina 11:15
Jan Paweł II przyleciał na lotnisko Sliacz z 15-minutowym opóźnieniem, a Mszę św. rozpoczął pół godziny później niż planowano. Mimo to wydaje się, że dzisiaj Ojciec Święty czuje się lepiej niż wczoraj.Godzina 11:34
Rozpoczyna się homilia Ojca Świętego. Jan Paweł II osobiście wszystkich pozdrowił. Wielka owacja wybuchła, gdy powiedział: "Serdecznie pozdrawiam moją drogą Słowację". Następnie poprosił o odczytanie homilii kardynała Tomko.

Godzina 11:49
Na zakończenie homilii rozległy się burzliwe oklaski, a potem skandowanie po słowacku "Niech żyje Ojciec Święty".

Godzina 11:59
Rozpoczyna się uroczysta procesja z darami.

Godzina 12:07
Ojciec Święty obdarował diecezję bańskobystrzycką kielichem i pateną.

Godzina 12:13
Trwa liturgia Eucharystii.

Godzina 12:28
Trwa Komunia Święta.Godzina 12:40
Na zakończenie Mszy Świętej Ojciec Święty podziękował po słowacku wszystkim za piękny śpiew i liturgię, za przystrojenie miasta. "Słowacja zawsze była i jest wierna Chrystusowi" - dodał. Pozdrowił słowacką młodzież. Pozdrowił również po polsku pielgrzymów z naszego kraju oraz kardynała Macharskiego. Słowa Papieża często przerywały owacje. Obecnie tłum skanduje "Niech żyje Ojciec Święty".Godzina 12:45
Ojciec Święty udzielił wszystkim apostolskiego błogosławieństwa. Zakończyla się uroczysta Msza Święta. Ojciec Święty pojedzie teraz na obiad do seminarium duchownego w Bańskiej Bystrzycy-Badinie. Na obiedzie spotka się z członkami Episkopatu Słowacji.

Godzina 12:51
Ojciec Święty opuścił miejsce celebry. Seminarium oddalone jest o około 10 kilometrów. Za kilkanaście minut Jan Paweł II tam dotrze. Podczas uroczystego obiadu wygłosi krótkie przemówienie do biskupów.

Godzina 16:14
Jan Paweł II po godzinie 14:00 zjadł obiad w towarzystwie słowackich biskupów. Około godz. 17:15 opuści seminarium duchowne im. św. Franciszka Ksawerego w Bańskiej Bystrzycy-Badinie i odjedzie na lotnisko, skąd helikopterem wróci do Bratysławy. Papież jest spodziewany w swej rezydencji w Nuncjaturze Apostolskiej o godz. 19:15.
«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Reklama

Reklama