Palestyńczycy zasługują na własną suwerenną ojczyznę - przekonywał Benedykt XVI po przyjeździe do Autonomii Palestyńskiej. Za KAI publikujemy treść jego przemówienia do Palestyńczyków podczas powitania w Betlejem 13 maja 2009 r.
Żywię najgorętszą nadzieję, że poważne zaniepokojenie o bezpieczeństwo w Izraelu i na Ziemiach Palestyńskich zmniejszy się wkrótce wystarczająco, aby osiągnąć większą swobodę ruchu, zwłaszcza gdy chodzi o kontakty między członkami rodzin i o dostęp do miejsc świętych. Palestyńczycy, podobnie jak każdy inny naród, mają przyrodzone prawo do zawierania małżeństw, do rozwijania rodzin oraz dostępu do pracy, oświaty i opieki zdrowotnej. Proszę również, aby przy pomocy wspólnoty międzynarodowej szybko mogły postępować prace nad odbudową wszędzie tam, gdzie domy, szkoły lub szpitale zostały zburzone lub uszkodzone, szczególnie w czasie niedawnych walk w Strefie Gazy. Jest to zasadnicza sprawa, jeśli lud tej ziemi ma żyć w warunkach prowadzących do trwałego pokoju i pomyślności. Stabilna infrastruktura stworzy waszym młodym ludziom lepsze możliwości zdobycia cennych umiejętności i szukania korzystnego zatrudnienia, które pozwoli im brać udział w budowaniu życia swych wspólnot.
Kieruję ten apel do wielu młodych ludzi żyjących dziś na Terytoriach Palestyńskich: nie dopuśćcie do tego, aby śmierć i zniszczenia, których byliście świadkami, rodziły w waszych sercach gorycz lub poczucie krzywdy. Miejcie odwagę przeciwstawienia się wszelkim pokusom, jakie możecie odczuwać, uciekania się do czynów przemocy lub terroryzmu. Przeciwnie, pozwólcie, aby to, czegoście doświadczyli, ponowiło wasze zdecydowanie do budowania pokoju. Niech to napełnia was głębokim pragnieniem wnoszenia trwałego wkładu do przyszłości Palestyny, aby mogła zająć godne siebie miejsce na arenie światowej. Niech będzie to dla was natchnieniem do uczuć zrozumienia dla wszystkich cierpiących, gorliwości na rzecz pojednania oraz mocnej wiary w możliwość jak najbardziej świetlanej przyszłości.
Panie Prezydencie, drodzy przyjaciele zgromadzeni tu, w Betlejem, przywołuję na cały naród palestyński błogosławieństwo i opiekę naszego Niebieskiego Ojca i modlę się gorąco, aby w tym miejscu mogła się wypełnić pieśń aniołów: pokój na ziemi ludziom dobrej woli. Dziękuję wam. I niech Bóg będzie z wami.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.
Nazwał to „kwestią sprawiedliwości”, bardziej, aniżeli hojności.
Dla chrześcijan nadzieja ma imię i oblicze. Dla nas nadzieja to Jezus Chrystus.
Ojciec święty w przesłaniu do uczestników spotkania pt. „Dobro wspólne: teoria i praktyka”.