Ratyzbona, 13 września 2006 r.
"Jak w organach wprawiona dłoń musi zawsze wszelką dysharmonię przywrócić do właściwego brzmienia, tak samo musimy w Kościele, w różnorodności darów i charyzmatów, zawsze na nowo we wspólnocie wiary odnaleźć współbrzmienie w wysławianiu Boga i braterskiej miłości. Im więcej będziemy się przemieniać w Chrystusie przez liturgię, tym bardziej będziemy zdolni przemieniać świat, w którym będziemy promieniować dobrem, miłosierdziem i przyjaźnią Chrystusa" - mówił Benedykt XVI.
W czasie liturgii Papież wysłuchał m. in. Fugi d-moll Jana Sebastiana Bacha w wykonaniu Norberta Düchtela, organisty świątyni i wirtuoza gry na tym instrumencie.
Papież podszedł następnie do nowych organów, odmówił modlitwę poświęcenia:
"Tak jak wiele piszczałek jednoczy się w jedno brzmienie - Tak zjednocz, prosimy, wszystkich członków Kościoła, braterską miłością, abyśmy jednego dnia wraz z wszystkimi aniołami i świętymi śpiewali Ci pieśń wiecznej chwały."
“Gdy aniołowie grają na organach dla Boga – to grają Bacha”.
Odmówiono Ojcze Nasz, papież udzielił błogosławieństwa.
Potem krótka modlitwa
Przed wyjściem modlił się jeszcze przed obrazem Matki Bożej Łaskawej. W 1014 roku papież Benedykt VIII ofiarował świętemu Henrykowi, przy okazji jego koronacji, ikonę Maryi z dzieciątkiem na prawej ręce, której autorstwo przypisywane jest św. Łukaszowi ewangeliście. Umieszczono ją w centrum książęcej kaplicy, przebudowanej następnie i odnowionej w stylu bawarskiego rokoko. Z tym obrazem łączy się też wezwanie tej ratyzbońskiej bazyliki Matki Bożej.