Na brak osobistych odniesień, a w szczególności na nieobecność odwołań do własnego doświadczenia związanego z przymusowym wcieleniem do młodzieżowej organizacji nazistowskiej zwraca uwagę dziennik „New York Times".
Gazeta relacjonuje wizytę i przemówienie Benedykta XVI w instytucie Yad Vashem.
Przypominając wizytę w tym miejscu Jana Pawła II w 2000 roku dziennik podkreśla, że mówił o osobistych wspomnieniach, odwołując się do tragicznych losów jego „żydowskich przyjaciół i sąsiadów”.
Komentując wystąpienie papieża, Awner Shalew, dyrektor Instytutu Pamięci Yad Vashem, powiedział, że wizyta papieża w tym miejscu była ważna, ale jednocześnie wyraził żal, że Benedykt nie mówił o mordercach i prześladowcach Żydów jako „nazistach” lub „Niemcach”, lecz zaproponował bardziej teoretyczny dyskurs.
Z kolei szef rady Yad Vashem rabin Meir Lau wyraził swoje zastrzeżenia pod adresem przemówienia papieża w rozmowie z izraelską telewizją, zauważając, że „jest różnica miedzy mówieniem o milionach ofiar holokaustu a mówieniem o sześciu milionach. Słowo sześć nie padło” – podkreślił były naczelny rabin Izraela.
Wielu innych uczestników ceremonii podkreślało, że wizyta papieża w Yad Vashem była ważnym wydarzeniem. „Nie patrzę na niego jak na Niemca, ale widzę w nim istotę ludzką”– powiedział cytowany przez „New York Times” Ed Mosberg, były więzień obozu koncentracyjnego w Płaszowie.
rk / ju., Nowy Jork
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.