O "wujku Karolu", fascynującym wikarym parafii św. Floriana w Krakowie w latach 50., opowiadali dziś na Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie członkowie skupionego wokół niego grona młodych studentów.
W Rzymie z osób z dawnego „Środowiska” obecni byli Danuta Ciesielska, Teresa Malecka i Gabriel Turowski. Okazją do wspomnień było jednodniowe seminarium, poświęcone duchowości małżeńskiej według Karola Wojtyły. Zorganizowane zostało przez instytut studiów nad małżeństwem i rodziną papieskiej uczelni, noszący imię Jana Pawła II.
Dla swych studentów, a potem przyjaciół, przyszły papież był „oryginalnym i fascynującym” księdzem, któremu zwierzali się ze wszystkich osobistych sukcesów, porażek i rozterek, z sympatiami i miłościami włącznie. Okazją do tego były wyprawy w góry czy na kajaki, wycieczki rowerowe czy wspólne pójście do kina, ale także modlitwa, rekolekcje, korespondencja, rozmowy o wierze i planach na przyszłość, a więc małżeństwie i rodzinie.
W czasie spotkania zaprezentowano nieznaną wcześniej we Włoszech regułę napisaną przez kardynała Karola Wojtyły w 1968 r. dla planowanych grup małżeństw żyjących wskazaniami encykliki „Humanae vitae”, przechowywaną w archiwum Wydziału Duszpasterstwa Rodzin Kurii Metropolitarnej Archidiecezji Krakowskiej. Uczynił to jej znalazca, Przemysław Kwiatkowski, doktorant instytutu.
Refleksję poświęcono postaciom trzech sług Bożych, których procesy beatyfikacyjne są w toku: Janowi Pawłowi II, bp. Janowi Pietraszce oraz Jerzemu Ciesielskiemu. Podczas sesji zaprezentowano nieznany na arenie międzynarodowej tekst Karola Wojtyły „Reguła dla grupy Humanae vitae”.
– Tekst powstał 40 lat temu, kiedy pojawiła się encyklika „Humanae vitae”. W Polsce był on już opublikowany przez ks. prał. Władysława Gasidło w przypisie do jednej z książek. Jednak we Włoszech i w innych krajach Europy jest w ogóle nieznany – powiedział Radiu Watykańskiemu prof. Stanisław Grygiel, kierownik katedry Karola Wojtyły na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim.
Celem refleksji nad tą Regułą było ukazanie roli i duchowości rodziny oraz kierunku, w którym szła praca „Środowiska” skupionego wokół Karola Wojtyły w Krakowie. Kierownika katedry jego imienia na Uniwersytecie Laterańskim cieszy również możliwość ukazania postaci bp. Jana Pietraszki, którego Jan Paweł II uważał za swojego mistrza.
– Kiedyś w obecności mojej żony powiedział do niego: „Biskupie Janie, ja od ciebie uczę się teologii” – powiedział prof. Grygiel. To właśnie żona profesora, Ludmiła, prezentowała na sesji postać bp. Pietraszki. Z kolei Danuta Ciesielska mówiła o swym mężu Jerzym i spotkaniu na ich życiowej drodze Karola Wojtyły. – Chcieliśmy powiedzieć, że wśród tych młodych ludzi świeckich w tym środowisku krakowskim było wielu świętych – zaznaczył prof. Grygiel.
Prof. Grygiel podkreśla, że zorganizowana w Rzymie sesja była okazją przedstawienia „Środowiska”, w którym wyrosła antropologia adekwatna Karola Wojtyły. Dlatego w sesjach, którym przewodniczył kard. Stanisław Ryłko, uczestniczyli członkowie „Środowiska”: Danuta Ciesielska, Teresa Małecka i Gabriel Turowski.
ml (KAI Rzym) / ju.
Posługa musi być służbą ludziom, a nie jedynie chłodnym wypełnianiem prawa.
Dbajcie o relacje rodzinne, bo one są lekarstwem zarówno dla zdrowych, jak i chorych
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.