Niemcy: Miasta partnerami na urodziny Benedykta XVI

Z okazji 82. urodzin i czwartej rocznicy pontyfikatu Benedykta XVI jego rodzinne miasto Marktl am Inn oraz włoskie Sotto il Monte w prowincji Bergamo, gdzie urodził się Jan XXIII, nawiązały partnerstwo.

Papież skierował do obu tych miast list utrzymany w bardzo osobistym tonie.
„Niech te więzy przyjaźni przypominają, jak bardzo ważna dla życia każdego z nas i dla trwania kultury europejskiej jest refleksja nad naszymi chrześcijańskimi korzeniami” - napisał Benedykt XVI.

Nowe partnerstwo miast zostanie uroczyście przypieczętowane w najbliższą niedzielę 19 kwietnia w Marktl. Upamiętni ono zasadzenie trzech dębów oraz odsłonięcie specjalnej tablicy. Marktl am Inn w diecezji Pasawa, gdzie 16 kwietnia 1927 roku przyszedł na świat Joseph Ratzinger, utrzymuje już partnerstwo z Wadowicami – miejscem urodzenia Jana Pawła II.

W liście do mieszkańców swojej rodzinnej miejscowości oraz włoskiego Sotto il Monte Benedykt XVI przypomina, że z Janem XXIII łączy go II Sobór Watykański. Kiedy przed 50 laty błogosławiony Jan XXIII zwoływał Sobór, Joseph Ratzinger uczestniczył w jego obradach jako młody teolog. Dlatego, podkreśla papież, również to nowe partnerstwo miast powinno stanowić wezwanie do „żywego, zawsze dostosowanego do potrzeb czasów przekazywania pełnego i niezmiennego skarbca wiary w duchu wielkiego inicjatora Soboru”.

Benedykt XVI urodził się w Wielką Sobotę, 16 kwietnia 1927 r. Jeszcze tego samego dnia został ochrzczony w miejscowym kościele parafialnym św. Oswalda. To bezpośrednie połączenie narodzin i chrztu z „Triduum Sacrum”, trzema świętymi dniami poprzedzającymi Zmartwychwstanie Pańskie, papież zawsze rozumiał i podkreślał jako szczególny związek jego drogi życiowej z tajemnicą Zmartwychwstania.

W dniu 82. urodzin papieża Benedykta XVI nie są przewidziane specjalne uroczystości. Ten dzień papież spędzi w Castel Gandolfo, gdzie przebywa na kilkudniowym wypoczynku. „Obecne będzie tylko grono najbliższych osób Ojca Świętego” - poinformował rzecznik Stolicy Apostolskiej, o. Federico Lombardi SJ.

Przed rokiem papież w dniu swoich urodzin był gościem ówczesnego prezydenta George’a Busha w Białym Domu z okazji wizyty w USA . Prezydent USA składał papieżowi urodzinowe życzenia w obecności przedstawicieli mediów z całego świata.

«« | « | 1 | » | »»