Jak poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej, Benedykt XVI odwiedzi Ziemię Świętą na zaproszenie króla Jordanii, prezydenta Izraela, prezydenta Autonomii Palestyńskiej oraz tamtejszych władz kościelnych. Znane są już szczegóły dotyczące przebiegu pielgrzymki.
Papieska podróż do Ziemi Świętej połączy trzy aspekty: pielgrzymkę do sanktuariów naszego Odkupienia, wizytę duszpasterską wspólnoty katolickiej oraz promocję dialogu ekumenicznego z innymi Kościołami i dialogu międzyreligijnego z Żydami i muzułmanami.
Ojciec Święty nawiedzi następujące sanktuaria: Miejsce Chrztu Pana Jezusa i Górę Nebo w Jordanii, Wieczernik, Getsemani i Bazylikę Bożego Grobu w Jerozolimie, Grotę Narodzenia w Betlejem oraz Bazylikę Zwiastowania w Nazarecie. Program przewiduje trzy uroczyste celebracje Eucharystii z miejscowymi wiernymi i pielgrzymami: w Jerozolimie (12 maja przy Bazylice Konania), w Betlejem (13 maja na Placu Żłóbka) oraz w Nazarecie (14 maja na wzgórzu zwanym Urwiskiem).
Benedykt XVI odwiedzi ponadto Yad Vashem, memoriał holokaustu i Ścianę Płaczu oraz złoży wizytę w meczecie na Wzgórzu Świątynnym. Wyrazem solidarności z narodem palestyńskim będzie wizyta w obozie dla uchodźców Al-‘Ayda, na przedmieściach Betlejem.
Przez cały czas pobytu w Ziemi Świętej Papież będzie gościem w siedzibie delegatury apostolskiej na Górze Oliwnej w Jerozolimie.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Mają uwydatnić, że jest to pogrzeb pasterza i ucznia Chrystusa, a nie władcy.
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.
Nazwał to „kwestią sprawiedliwości”, bardziej, aniżeli hojności.