Prawdziwy chrześcijanin nigdy nie jest smutny, nawet kiedy musi stawić czoła różnego rodzaju próbom. Obecność Chrystusa jest sekretem jego radości i pokoju. To słowa z opublikowanego w środę orędzia Benedykta XVI na 24. Światowy Dzień Młodzieży.
Obchodzony on będzie w tym roku na szczeblu diecezjalnym w Niedzielę Palmową, 5 kwietnia. Jego tematem jest werset z Pierwszego Listu św. Pawła do Tymoteusza: „Złożyliśmy nadzieję w Bogu żywym” (1 Tm 4, 10).
Właśnie nadzieja jest motywem przewodnim papieskiego orędzia. Benedykt XVI zauważa, że młodość jest czasem nadziei, gdyż patrzy w przyszłość w perspektywie podstawowych pytań i wielu wiązanych z nimi oczekiwań. Doświadczenie uczy, że ani zdolności, ani dobra materialne nie gwarantują nadziei. Aspiracji ludzkiego serca nie zaspokaja polityka, nauka, technika czy gospodarka. Jedynie Bóg jest w stanie ofiarować to, czego człowiek sam osiągnąć nie może. Papież zwraca uwagę, że zapominanie o Bogu skutkuje zagubieniem, przemocą, narastającym poczuciem osamotnienia, beznadziei, rozpaczy. „Kryzys nadziei łatwiej uderza w nowe pokolenia, które w kontekstach społeczno-kulturowych pozbawionych pewności, wartości i mocnych punktów odniesienia stają w obliczu trudności, jakie wydają się przekraczać ich siły” – pisze Benedykt XVI. Młodzi poranieni życiem nierzadko sięgają po narkotyki i alkohol, i inne formy alienującej ucieczki. Jednak nawet wówczas nie gaśnie w nich głód prawdziwego szczęścia.
Papież wskazuje, że tylko w Bogu człowiek odnajduje swe spełnienie. Stąd potrzeba nowej ewangelizacji, która pomogłaby kolejnym pokoleniom odkryć prawdziwe oblicze Boga – Miłości. W roku św. Pawła przykładem dla młodych może być Apostoł Narodów. On odnalazł nadzieję w żywym Chrystusie i właśnie to przemieniło jego życie. Benedykt XVI zachęca młodych do osobistej i wspólnotowej modlitwy. Pomocą w spotkaniu Jezusa mogą być grupy i ruchy kościelne oraz sakramenty, zwłaszcza Eucharystia. To sam Bóg umacnia człowieka i daje siłę do dzielenia się wiarą z innymi. „Dokonujcie wyborów, które ukażą waszą wiarę; pokażcie, że rozumiecie zasadzki idolatrii pieniądza, dóbr materialnych, kariery i sukcesu – czytamy w przesłaniu. – Nie ulegajcie urokowi tych mrzonek. Nie idźcie za logiką egoistycznego interesu. Kierujcie się miłością bliźniego. Starajcie się angażować samych siebie, wraz ze zdolnościami ludzkimi i zawodowymi, w służbę dobru wspólnemu i prawdzie” – apeluje Benedykt XVI w orędziu na tegoroczny Światowy Dzień Młodzieży.
Diecezjalne obchody w Niedzielę Palmową stanowią etap przygotowań do kolejnego światowego spotkania młodych z Papieżem. Odbędzie się ono w sierpniu 2011 r. w Madrycie pod hasłem: „Zakorzenieni i zbudowani na Chrystusie, mocni w wierze” (por. Kol 2, 7). Natomiast tematem przyszłorocznych, 25. dni młodzieży obchodzonych w diecezjach będzie pytanie z Ewangelii św. Marka: „Nauczycielu dobry, co mam czynić, aby osiągnąć życie wieczne?” (Mk 10, 17).
Gabriele Manzo relacjonował ostatnie tygodnie życia św. Jana Pawła II.
Nowe szczegóły dotyczące warsztatu mistrza włoskiego renesansu.
Papież, przyzywając Bożego Miłosierdzia, ponownie wezwał do modlitwy o dar pokoju.
Krótkie papieskie przesłania: do misjonarzy miłosierdzia i pielgrzymów z Czech.
Obraz ten zajmuje szczególne miejsce w pobożności maryjnej Wiecznego Miasta.
To wizyta, przygotowana m.in. w ramach podziękowania za wszystkie lata współpracy z Franciszkiem.
- poinformował dyrektor watykańskiego Biura Prasowego podczas spotkania z dziennikarzami.