Ziemia Święta: Najbliższa niedziela dniem modlitwy o sprawiedliwość i pokój

Zwierzchnicy chrześcijan Ziemi Świętej zwracają się też do wspólnoty międzynarodowej o natychmiastową interwencję i czynne powstrzymanie przelewu krwi. Domagają się rozwiązania konfliktu palestyńsko-izraelskiego sprawiedliwie i zgodnie z międzynarodowymi rezolucjami - donosi Radio Watykańskie.

„Napiętnujemy kontynuowanie działań wojennych w Strefie Gazy, jak też wszelkie formy przemocy i zabijanie ludzi przez którąkolwiek ze stron”. Słowa te czytamy w oświadczeniu, które wydali dziś trzej patriarchowie – katolicki, greckoprawosławny i ormiański – oraz 10 innych zwierzchników Kościołów Jerozolimy. Wzywają oni wszystkich przywódców obu stron konfliktu, by „oprzytomnieli i zaprzestali aktów przemocy, które niosą tylko zniszczenie”. Proszą ich usilnie, by starali się rozwiązywać problemy środkami pokojowymi.

Zwierzchnicy chrześcijan Ziemi Świętej zwracają się też do wspólnoty międzynarodowej o natychmiastową interwencję i czynne powstrzymanie przelewu krwi. Domagają się rozwiązania konfliktu palestyńsko-izraelskiego sprawiedliwie i zgodnie z międzynarodowymi rezolucjami. Równocześnie wzywają skłócone ze sobą ugrupowania palestyńskie do zaprzestania podziałów, a to w interesie wszystkich Palestyńczyków. Łączą się we wspólnej modlitwie do Bożego Dzieciątka, by natchnęło władze obu stron – tak izraelskie, jak palestyńskie – do natychmiastowego położenia kresu tragicznej sytuacji w Strefie Gazy. Polecają też Bogu wszystkie ofiary ataków, w tym rannych i dotkniętych żałobą. Na najbliższą niedzielę – 4 stycznia – zwierzchnicy jerozolimskich Kościołów ogłaszają dzień modlitwy o sprawiedliwość i pokój w tym kraju, który, jak piszą, jest „ziemią pokoju”.

Chrześcijanie w Ziemi Świętej nie byli zaskoczeni militarną odpowiedzią Izraela na prowokacyjne ataki rakietowe ze strony Hamasu, nie spodziewali się jednak aż tak ostrej reakcji. Jest ona nieproporcjonalna i nie prowadzi do rozwiązania problemu – powiedział L’Osservatore Romano łaciński patriarcha Jerozolimy po wczorajszym (z 29 grudnia) spotkaniu z prezydentem Izraela Szymonem Peresem. Wzięli w nim również udział inni duchowi zwierzchnicy tamtejszych chrześcijan, a ze strony izraelskiej minister spraw wewnętrznych.

W wypowiedzi dla watykańskiego dziennika abp Fouad Twal zaznaczył, że na spotkaniu chrześcijańscy zwierzchnicy wyrazili stronie izraelskiej dezaprobatę. Patriarcha podkreślił, że nie można bombardować wiosek z bezbronnymi kobietami i dziećmi. Rozwiązanie militarne do niczego nie prowadzi. „Domagamy się wstrzymania działań zbrojnych i powrotu do negocjacji” – oświadczył łaciński patriarcha Jerozolimy.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg