Zwierzchnicy chrześcijan Ziemi Świętej zwracają się też do wspólnoty międzynarodowej o natychmiastową interwencję i czynne powstrzymanie przelewu krwi. Domagają się rozwiązania konfliktu palestyńsko-izraelskiego sprawiedliwie i zgodnie z międzynarodowymi rezolucjami - donosi Radio Watykańskie.
„Napiętnujemy kontynuowanie działań wojennych w Strefie Gazy, jak też wszelkie formy przemocy i zabijanie ludzi przez którąkolwiek ze stron”. Słowa te czytamy w oświadczeniu, które wydali dziś trzej patriarchowie – katolicki, greckoprawosławny i ormiański – oraz 10 innych zwierzchników Kościołów Jerozolimy. Wzywają oni wszystkich przywódców obu stron konfliktu, by „oprzytomnieli i zaprzestali aktów przemocy, które niosą tylko zniszczenie”. Proszą ich usilnie, by starali się rozwiązywać problemy środkami pokojowymi.
Zwierzchnicy chrześcijan Ziemi Świętej zwracają się też do wspólnoty międzynarodowej o natychmiastową interwencję i czynne powstrzymanie przelewu krwi. Domagają się rozwiązania konfliktu palestyńsko-izraelskiego sprawiedliwie i zgodnie z międzynarodowymi rezolucjami. Równocześnie wzywają skłócone ze sobą ugrupowania palestyńskie do zaprzestania podziałów, a to w interesie wszystkich Palestyńczyków. Łączą się we wspólnej modlitwie do Bożego Dzieciątka, by natchnęło władze obu stron – tak izraelskie, jak palestyńskie – do natychmiastowego położenia kresu tragicznej sytuacji w Strefie Gazy. Polecają też Bogu wszystkie ofiary ataków, w tym rannych i dotkniętych żałobą. Na najbliższą niedzielę – 4 stycznia – zwierzchnicy jerozolimskich Kościołów ogłaszają dzień modlitwy o sprawiedliwość i pokój w tym kraju, który, jak piszą, jest „ziemią pokoju”.
Chrześcijanie w Ziemi Świętej nie byli zaskoczeni militarną odpowiedzią Izraela na prowokacyjne ataki rakietowe ze strony Hamasu, nie spodziewali się jednak aż tak ostrej reakcji. Jest ona nieproporcjonalna i nie prowadzi do rozwiązania problemu – powiedział L’Osservatore Romano łaciński patriarcha Jerozolimy po wczorajszym (z 29 grudnia) spotkaniu z prezydentem Izraela Szymonem Peresem. Wzięli w nim również udział inni duchowi zwierzchnicy tamtejszych chrześcijan, a ze strony izraelskiej minister spraw wewnętrznych.
W wypowiedzi dla watykańskiego dziennika abp Fouad Twal zaznaczył, że na spotkaniu chrześcijańscy zwierzchnicy wyrazili stronie izraelskiej dezaprobatę. Patriarcha podkreślił, że nie można bombardować wiosek z bezbronnymi kobietami i dziećmi. Rozwiązanie militarne do niczego nie prowadzi. „Domagamy się wstrzymania działań zbrojnych i powrotu do negocjacji” – oświadczył łaciński patriarcha Jerozolimy.
Papież Franciszek powiedział nam, byśmy dobrze świętowali Zmartwychwstanie.
Papież Franciszek wpłynął na pogłębienie rozumienia powszechności Kościoła.
Modlitwę poprowadzi archiprezbiter bazyliki Św. Piotra kardynał Mauro Gambetti.
Decyzję podjęli kardynałowie na pierwszej kongregacji generalnej po śmierci Franciszka.
O teologicznym i duchowym wymiarze śmierci, oraz symbolice odejścia papieża Franciszka.