Watykan: Wizyta ministra Borkowskiego

Wiceminister spraw zagranicznych Jan Borkowski złożył wizytę w Watykanie. Zastępca szefa polskiej dyplomacji jest odpowiedzialny m.in. za kontakty z Polonią i Polakami za granicą. - donosi Radio Watykańskie.

W ramach pełnionych zadań minister odwiedza także kraje byłego Związku Radzieckiego, gdzie polska obecność splata się często z działalnością Kościoła katolickiego. To właśnie stanowiło przedmiot rozmów min. Borkowskiego w watykańskim Sekretariacie Stanu.

„Rozmowy z kard. Tarcisio Bertone oraz z prał. Pietro Parolinem koncentrowały się na roli Kościoła w krajach, w których budowana jest tożsamość społeczeństw, przede wszystkim w Europie Wschodniej – powiedział min. Borkowski Radiu Watykańskiemu. – Mieszka tam duża liczba Polaków oczekujących aktywnej obecności Kościoła katolickiego. Były to konkretne i dość szczegółowe rozmowy. Mówiliśmy zarówno o zasadach, jak i omawialiśmy konkretne sytuacje. Myślę, że wykorzystanie naszej wiedzy, wzajemne informowanie się o działaniach Stolicy Apostolskiej i polskiego rządu na tych terenach służą wszystkim: zarówno krajom, których to dotyczy, jak i licznym Polakom, gdyż Polaków za granicą jest ok. 18 mln. To jest ogromna diaspora, która także jest ostoją dla Kościoła”.

Min. Borkowski dodał, że polskiemu rządowi zależy na utrzymaniu w krajach Europy Wschodniej duszpasterstwa w języku polskim. Czynione są m.in. starania o ułatwienia wizowe dla polskich księży pracujących na Białorusi. Dyplomata zapewnił, że Polska pragnie być rzecznikiem krajów Europy Wschodniej na forum Europy i świata, o ile spełniane tam będą zasady demokracji oraz szanowane prawa mniejszości.

«« | « | 1 | » | »»