Każdy kraj i instytucja, niezależnie od swej wielkości, są powołane do czynnego udziału w budowaniu społeczności międzynarodowej opartej na wspólnie podzielanych wartościach ludzkich i duchowych.
Zwrócił na to uwagę Papież, przyjmując Sante Canducciego, nowego ambasadora Republiki San Marino przy Stolicy Apostolskiej. To niewielkie państwo, stanowiące enklawę na terytorium środkowych Włoch, ma tylko 61,6 km² i liczy 30 tys. mieszkańców.
Benedykt XVI wskazał na potrzebę dowartościowywania na naszym kontynencie dziedzictwa grecko-rzymskiego ubogaconego spotkaniem z chrześcijaństwem. Wtedy Europa stanie się ziemią dialogu i „wspólnym domem” narodów mających swe specyficzne właściwości kulturowe i religijne. Tego dziedzictwa nie można rozpraszać. Służy ono autentycznemu dobru osoby. Do budowy społeczeństwa, w którym pokojowo żyją obok siebie różne tradycje, kultury i religie, konieczne jest „zdrowe” pojmowanie świeckości. Całkowite oddzielanie życia publicznego od wszelkich wartości związanych z tymi tradycjami oznaczałoby bowiem wejście w ślepy zaułek. „Zdrowa” świeckość państwa zakłada, że każda rzeczywistość doczesna kieruje się własnymi normami. „Nie mogą one jednak zaniedbywać zasadniczych wymogów etycznych, mających podstawy w samej naturze ludzkiej – podkreślił Papież. – Kiedy Kościół przypomina, że główne zasady etyczne zakorzenione w chrześcijańskim dziedzictwie Europy mają wartość dla życia prywatnego i publicznego, pragnie jedynie zagwarantować nienaruszalną godność osoby i autentyczne dobro społeczeństwa”.
Do chrześcijańskich korzeni swego kraju nawiązał też nowy ambasador San Marino. Podkreślił, że jego współobywatele podzielają ostrzeżenia Benedykta XVI przed szerzącym się w dzisiejszym społeczeństwie relatywizmem. Opowiadają się zwłaszcza za naturalną rodziną opartą na małżeństwie jako podstawową komórką społeczną, pełniącą zasadniczą rolę w wychowaniu do wartości moralnych. 64-letni Sante Canducci jest z zawodu lekarzem, specjalizującym się w ginekologii i położnictwie. Należał przez szereg lat do rządu San Marino jako sekretarz stanu, co odpowiada w tej republice randze ministra. Kierował kolejno kilkoma resortami, w tym najdłużej zdrowia i opieki społecznej.
Przez ostatnich 28 lat San Marino reprezentował przy Watykanie prof. Giovanni Galassi. Przez 10 lat był on dziekanem korpusu dyplomatycznego akredytowanego przy Stolicy Apostolskiej
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.