Watykan: Sesja plenarna Papieskiej Rady ds. Świeckich

"Dwadzieścia lat po Christifideles laici: pamięć, rozwój, nowe wyzwania i zadania". Tak brzmi temat rozpoczętej 13 listopada w Rzymie sesji plenarnej Papieskiej Rady ds. Świeckich. - donosi Radio Watykańskie.

Głównym przedmiotem obrad jest recepcja i przesłanie posynodalnej adhortacji apostolskiej Jana Pawła II o powołaniu i misji wiernych świeckich w Kościele i w świecie. Zdaniem przewodniczącego Rady kard. Stanisława Ryłki w nauczaniu Jana Pawła II o świeckich można znaleźć odpowiedź również na dzisiejsze problemy i wyzwania Kościoła.

„Chodzi tu o dokument, który dla wielu świeckich stał się rodzajem vademecum w kształtowaniu ich tożsamości chrześcijańskiej – powiedział Radiu Watykańskiemu kard. Ryłko. – Jednym z największych wyzwań, wobec których stają dzisiaj świeccy, jest odwaga jasnej i wyraźnej obecności w życiu społecznym, to znaczy odwaga bycia naprawdę zaczynem ewangelicznym w świecie. Kultura, która dzisiaj dominuje, stara się uczynić nas chrześcijan niewidzialnymi i nieobecnymi w życiu publicznym, w kulturze, w polityce, zamykając wiarę w strefie wyłącznie prywatnej. Dzisiaj potrzeba niemałej odwagi, aby pójść pod prąd tym tendencjom!”

W pierwszym dniu obrad Papieskiej Rady ds. Świeckich obok kard. Stanisława Ryłki, który wprowadził w tematykę sesji, głos zabrali również patriarcha Wenecji kard. Angelo Scola, który mówił o tożsamości świeckich, oraz metropolita Monachium abp Reinhard Marx. Jego wystąpienie dotyczyło formacji laikatu. W programie sesji są również świadectwa samych świeckich, w tym przedstawicieli stowarzyszeń, ruchów i wspólnot kościelnych. Na jutro przewidziana jest dyskusja panelowa nad rolą chrześcijan w życiu publicznym.

«« | « | 1 | » | »»