Sesja Synodu Biskupów dobiegła półmetka. Również 15 października obrady toczą się na kongregacjach generalnych. Agencja Zenit wyróżniła sześć dominujących dotychczas tematów.
Pierwszy z nich to kwestia nieredukowania Słowa Bożego do Biblii. Drugi dotyczy sposobu przepowiadania, a konkretnie homilii. Trzeci temat obejmuje medytacyjną lekturę Pisma Świętego, czyli tak zwaną lectio divina. Czwarty podejmuje znaczenie Starego Testamentu, księgi na ogół mało znanej i często słabo bądź błędnie rozumianej. Piąty temat dotyczy egzegezy, czyli metody interpretacji Pisma Świętego. Oprócz samego Benedykta XVI mówił o tym m.in. abp Marian Gołębiewski 14 października podczas kongregacji generalnej, wskazując na niewystarczalność tzw. metody historyczno-krytycznej. Ostatnia z najczęściej poruszanych przez Synod kwestii to tłumaczenia Biblii.
„Dzisiaj kończy się debata ogólna, potem będziemy więcej pracować w małych kręgach, które się nazywają circoli minori – powiedział Radiu Watykańskiemu abp Gołębiewski. – Po tej debacie, która się odbywała dotychczas na Sali, po wysłuchaniu ogromnej liczby ojców synodalnych będziemy dochodzić teraz do jakichś bardziej syntetycznych ujęć tematów, które były zasygnalizowane, począwszy od analfabetyzmu, braków tłumaczeń Pisma Świętego, po problemy takie, jak sekularyzacja idąca przez świat, wzmożona działalność sekt, również wielka bieda w niektórych krajach, która jest pierwszorzędnym problemem, a cóż dopiero iść do tych biednych ze Słowem Bożym, które ma być Słowem ożywiającym, zbawiającym i uświęcającym”.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Mają uwydatnić, że jest to pogrzeb pasterza i ucznia Chrystusa, a nie władcy.
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.
Nazwał to „kwestią sprawiedliwości”, bardziej, aniżeli hojności.