Anioł Pański: Benedykt XVI solidarny z mieszkańcami Haiti

Solidarność z mieszkańcami Haiti, boleśnie dotkniętymi przez przejście aż trzech huraganów wyraził Benedykt XVI.

W rozważaniu przed opóźnioną o godzinę modlitwą "Anioł Pański", którą odmówił w sanktuarium Matki Bożej z Bonaria w Cagliari, Ojciec Święty zapewnił o modlitwie za "liczne, niestety, ofiary i za pozbawionych dachu nad głową". Życzył całemu narodowi, "aby dotarła do niego jak najszybciej niezbędna pomoc". Poniżej publikujemy polskie tłumaczenie papieskiego przemówienia.

Drodzy bracia i siostry!

Na zakończenie tej uroczystej celebracji eucharystycznej zwróćmy raz jeszcze nasze spojrzenie na „słodką Królową Sardyńczyków”, czczonej na tym wzgórzu Bonaria. Ileż wybitnych postaci przybywało tu w ciągu wieków, by oddać Jej hołd! Ilu moich poprzedników zechciało uczcić Ją ze szczególną miłością! Bł. Pius IX zarządził Jej koronację; św. Pius X, sto lat temu, ogłosił Ją patronką całej Sardynii; Pius XI dedykował Jej nowy kościół w randze bazyliki mniejszej; Pius XII, 50 lat temu, był tu duchowo obecny poprzez specjalne orędzie, transmitowane przez Radio Watykańskie, a bł. Jan XXIII w 1960 r. wystosował list z okazji otwarcia sanktuarium po remoncie. Pierwszym papieżem, który powrócił na wyspę po 1650 latach był sługa Boży Paweł VI, który nawiedził sanktuarium 24 kwietnia 1970 r.

Przed świętym wizerunkiem Madonny modlił się również umiłowany Jan Paweł II 20 października 1985 r. Śladami papieży, którzy mnie poprzedzili, jak także wybrałem sanktuarium w Bonaria, by złożyć wizytę pasterską, którą w sposób symboliczny obejmuję całą Sardynię.

Wobec Maryi pragniemy dziś odnowić zawierzenie miasta Cagliari, Sardynii i każdego jej mieszkańca. Niechaj Panna Święta nadal czuwa nad wszystkimi i nad każdym, ażeby dziedzictwo wartości ewangelicznych przekazywane było nowym pokoleniom i aby Chrystus królował w rodzinach, we wspólnotach i w różnych środowiskach społeczeństwa. W szczególności niech Madonna weźmie w swoją opiekę tych, którzy najbardziej potrzebują w tym momencie Jej macierzyńskiej troski: dzieci, młodzież, osoby w podeszłym wieku i rodziny, chorych oraz wszystkich cierpiących.

Świadomi ważnej roli, jaką Maryja odgrywa w życiu każdego z nas, jako oddane dzieci świętujemy dziś Jej narodziny. Wydarzenie to stanowi podstawowy etap dla Rodziny z Nazaretu, kolebki naszego odkupienia; wydarzenie, które dotyczy nas wszystkich, albowiem wszelki dar, jak Bóg uczynił Jej, Matce, uczynił myśląc także o każdym z nas, Jej dzieci.

Dlatego z ogromną wdzięcznością prosimy Maryję, Matkę Słowa wcielonego i naszą Matkę, by opiekowała się każdą ziemską mamą: tymi, które wraz z mężem wychowują dzieci w rodzinnej harmonii i tymi, które z rozmaitych powodów same muszą podejmować tak trudne zadanie. Oby wszystkie mogły z oddaniem i wiernością pełnić swoją codzienną posługę w rodzinie, w Kościele i w społeczeństwie. Dla wszystkich niechaj Madonna będzie wsparciem, pociechą i nadzieją!

Pod spojrzeniem Maryi pragnę wspomnieć drogich mieszkańców Haiti, boleśnie dotkniętych przez przejście aż trzech huraganów. Modlę się za liczne niestety ofiary i za pozbawionych dachu nad głową. Bliski jestem całemu narodowi i życzę, aby dotarła do niego jak najszybciej niezbędna pomoc. Wszystkich zawierzam macierzyńskiej opiece Matki Bożej z Bonaria.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama