Dziś ceremonia otwarcia i pierwsze rytmy festiwalu młodych

Wtorek jest pierwszym oficjanym dniem XXIII ŚDM w Sydney. Dzisiaj odbywa się ceremonia otwarcia oraz startuje Festiwal Młodych. Ceremonia otwarcia XXIII ŚDM rozpocznie się w centrum Sydney na nabrzeżu Barangaroo o godz. 16.30 - przypomina serwis www.sydney2008.pl.

Centralnym punktem ceremonii będzie Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem Arcybiskupa Sydney Kard. Georg'a Pell'a. Przed Mszą św. odbędzie się uroczysta procesja Znaków ŚDM - Krzyża i Ikony MB. Znaki te otoczone będą flagami państw biorących udział w ŚDM. Flagi niesione będą przez członków Międzynarodowej Grupy Liturgicznej, którą tworzą delegaci poszczególnych narodów. Polskę reprezentują Ania Jaworek i Jacek Garbaczewski.

Po dotarciu procesji do ołtarza młodzi zostaną powitani przez swoich rówieśników reprezentujących rodzimy Kościół Australijski.

Przy ołtarzu znjadować się będzie duża świeca paschalna (Paschał) wykonana z wielu stopionych świec pochodzących z różnych krajów świata. W październiku 2007 r. delegaci poszczególnych Konferencji Episkopatów uczestniczyli w spotkaniu przygotowawczym i podczas wspólnej wieczornej modlitwy w Krypcie Katedry St. Mary zapalali świece przywiezione ze sobą, aby uczynić z nich później jeden wielki symbol jedności narodów. Polska świeca została złożona wówczas przez delegatów naszej młodzieży Monikę Sadowską i Tomasza Stephana.

Obecny Paschał został wykonany przez siostry z Opactwa Benedyktynek z Jamberoo w stanie NSW. Ornamenty ozdobne, wykonane w tradycyjnym stylu australijskim, przedstawiają temat XXIII ŚDM.

«« | « | 1 | » | »»