Benedykt XVI podczas pierwszych dni pobytu na kontynencie australijskim zatrzyma się w ośrodku Opus Dei w Kenthurst, w stanie Nowa Południowa Walia - poinformowali organizatorzy XXXIII Światowych Dni Młodzieży.
W niedzielę, 13 lipca, po przylocie na lotnisko bazy wojskowej RAAF Richmond na północno-zachodnich przedmieściach Sydney, papież przejedzie samochodem do swej rezydencji na terenie ośrodka szkoleniowo-wypoczynkowego w Kenthurst.
Centrum, należące do australijskiej prałatury Opus Dei, może pomieści 30 osób. Są tu boiska do gry w siatkówkę, koszykówkę i 25 metrowy basen. Jest tu także miejsce do lądowania dla helikoptera, z którego prawdopodobnie skorzysta Benedykt XVI, gdy 17 lipca rano uda się do Sydney.
Jak poinformował kard. George Pell, z ośrodka zobaczyć można fragmenty Gór Błękitnych – jedną z największych atrakcji turystycznych Australii. Są także liczne ścieżki, którymi można się przechadzać. „Wybraliśmy miejsce w terenie półwiejskim, które znajduje się niedaleko Sydney. Tutaj Benedykt XVI będzie wypoczywał po najdłuższym jak dotąd locie w historii jego pielgrzymek. Papież uczestniczyć będzie w modlitwach, będzie mógł robić także rzeczy, jakie lubi najbardziej, takie jak gra na fortepianie” – dodał hierarcha.
Centrum przypomina typową dla Australii wiejską posiadłość, jednak surowy wystrój ośrodka dostosowany jest do potrzeb Opus Dei. Każdy ze skromnie wyposażonych pokojów ma łóżko, biurko, sofę i mały grzejnik.
Kierowniczka ośrodka Maryanne Woodhead powiedziała dziennikarzom, że organizatorzy ŚDM zwrócili się do nich z prośbą o zakwaterowanie tu także niektórych kardynałów i biskupów. Dotąd nie wiadomo, ilu z nich zamieszka w Kenthurst.
17 lipca Benedykt XVI przeniesie się do Sydney. Tu mieszkać będzie w Domu Katedralnym.
Opus Dei rozpoczęło swą działalność apostolską w Australii w 1963 roku. Obecnie liczy około pół tysiąca członków, wśród których dwunastu to księża. Prowadzą kilka collegów i szkół na terenie całego kontynentu. Księża Opus Dei kierują także parafią pw. Matki Bożej Gwiazdy Morza w Melbourne. Wikariuszem Opus Dei w Australii i Nowej Zelandii jest ks. prałat George Rossman.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.