Wobec skrajnie niepokojących wieści z Libanu Benedykt XVI wystosował kolejny apel o pokój i pojednanie. Papież przypomniał, że politycznemu impasowi towarzyszyła tam najpierw agresja słowna, a w ostatnich dniach starcia zbrojne, z liczną grupą zabitych i rannych.
„Stanowczo wzywam wszystkich Libańczyków do porzucenia tej logiki agresywnej konfrontacji, która prowadzi ich drogi kraj do skutków nieodwracalnych – powiedział Ojciec Święty. – Dialog, wzajemne zrozumienie i poszukiwanie racjonalnego kompromisu to jedyna droga, która może przywrócić Libanowi jego instytucje, a ludności bezpieczeństwo niezbędne do godnego życia i bogatej w nadzieję przyszłości.
Oby Liban, przez wstawiennictwo Matki Bożej, umiał z odwagą sprostać swemu powołaniu, by być wobec Bliskiego Wschodu i całego świata znakiem realnej szansy pokojowego i konstruktywnego współistnienia między ludźmi. Różne wspólnoty, które tworzą ten naród – jak to przypomniała adhortacja «Nowa nadzieja dla Libanu» – są «bogactwem tego kraju i decydując o jego oryginalności, nasuwają jednocześnie trudne do rozwiązania problemy. Życie w Libanie jest jednak wspólnym zadaniem dla wszystkich jego mieszkańców»”.
Papież modlił się o dar Ducha Świętego dla Libanu, szczególnie o dar jedności i zgody oraz pokoju i pojednania.
Posługa musi być służbą ludziom, a nie jedynie chłodnym wypełnianiem prawa.
Dbajcie o relacje rodzinne, bo one są lekarstwem zarówno dla zdrowych, jak i chorych
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.