Wobec skrajnie niepokojących wieści z Libanu Benedykt XVI wystosował kolejny apel o pokój i pojednanie. Papież przypomniał, że politycznemu impasowi towarzyszyła tam najpierw agresja słowna, a w ostatnich dniach starcia zbrojne, z liczną grupą zabitych i rannych.
„Stanowczo wzywam wszystkich Libańczyków do porzucenia tej logiki agresywnej konfrontacji, która prowadzi ich drogi kraj do skutków nieodwracalnych – powiedział Ojciec Święty. – Dialog, wzajemne zrozumienie i poszukiwanie racjonalnego kompromisu to jedyna droga, która może przywrócić Libanowi jego instytucje, a ludności bezpieczeństwo niezbędne do godnego życia i bogatej w nadzieję przyszłości.
Oby Liban, przez wstawiennictwo Matki Bożej, umiał z odwagą sprostać swemu powołaniu, by być wobec Bliskiego Wschodu i całego świata znakiem realnej szansy pokojowego i konstruktywnego współistnienia między ludźmi. Różne wspólnoty, które tworzą ten naród – jak to przypomniała adhortacja «Nowa nadzieja dla Libanu» – są «bogactwem tego kraju i decydując o jego oryginalności, nasuwają jednocześnie trudne do rozwiązania problemy. Życie w Libanie jest jednak wspólnym zadaniem dla wszystkich jego mieszkańców»”.
Papież modlił się o dar Ducha Świętego dla Libanu, szczególnie o dar jedności i zgody oraz pokoju i pojednania.
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.