Wizyta Papieża w ONZ to już wieloletnia tradycja

Wizyta Papieża w ONZ to już wieloletnia tradycja - mówi Radiu Watykańskiemu polski ambasador przy tej organizacji Andrzej Towpik. Wskazuje, że papieskie przemówienie będzie teraz na nowo czytane i analizowane.

Wypływające z prawa naturalnego kwestie ochrony życia we wszystkich jego formach, obrony praw człowieka oraz jego godności to według polskiego dyplomaty najważniejsze kwestie podjęte przez Benedykta XVI. W dniu wizyty Ojca Świętego w siedzibie ONZ w Nowym Jorku z polskim ambasadorem, Andrzejem Towpikiem, rozmawiał ks. Józef Polak.

- Trybuna ONZ jest z natury miejscem wystąpień polityków. 18 kwietnia gościł inny mąż stanu, zwierzchnik katolików, Benedykt XVI. Jakie było to spotkanie?

A. Towpik: Było to bardzo ciekawe wydarzenie. Wart podkreślenia jest element kontynuacji, bo nie jest to pierwsze wystąpienie Papieża na forum ONZ. Jako pierwszy przemawiał tam Pawła VI oraz, dwukrotnie, Jan Paweł II. Obecna wizyta Benedykt XVI, jest już zatem tradycja, zresztą bardzo dobrą.

Znaczenie tego wystąpienia można rozpatrywać w kilku aspektach. Odbyło się ono przy pełnej sali. Rzadko kiedy sala Zgromadzenia Ogólnego jest tak wypełniona, co świadczy o wielkim zainteresowaniu. Również samo wystąpienie zostało wysłuchane w wielkim skupieniu i przejęciu. Było wiele oklasków, zarówno na powitanie, jak i po przemówieniu Papieża. Niewątpliwie było to wielkie przeżycie dla wszystkich 192 delegacji, które są akredytowane przy ONZ. Większość z nich nie reprezentuje krajów katolickich ani nawet chrześcijańskich.

- Watykan od 1964 r. również posiada swoje przedstawicielstwo przy ONZ. Czy według Pana działa ono sprawnie i czy jego głos jest słyszalny?

A. Towpik: Watykańskie przedstawicielstwo, które ma szczególne prawa jako specjalny obserwator, jest niesłychanie aktywne. Utrzymujemy z nim żywy kontakt i nasza współpraca układa się bardzo dobrze. Dla pracy przedstawicielstwa Stolicy Apostolskiej przy ONZ ta wizyta była niezwykle ważna. Sam fakt pojawienia się Papieża na mównicy ONZ świadczy o tym, że Stolica Apostolska przywiązuje wielką wagę do tej organizacji i ogólnie do organizacji międzynarodowych. Jest to ważne nie tyko dla przedstawicielstwa Watykanu, ale dla działalności wszystkich delegacji. Zresztą jesteśmy w okresie, kiedy ONZ nie zawsze ma dobrą prasę. Jest krytykowana, niekiedy niesłusznie, bo to nie ONZ nie podejmuje żadnych działań, lecz państwa, które o tym decydują. Dla ważności, poczucia misji i dla codziennej działalności organizacji tego typu wystąpienie ma ogromne znaczenie. Papież wyraźnie stwierdził, że Stolica Apostolska śledzi pracę ONZ z dużą uwagą i stara się na to forum wnosić swój wkład.

«« | « | 1 | 2 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama