Hiszpania: Prasa zaskoczona postawą Papieża

Latynoski charakter Kościoła w USA oraz nieoczekiwane spotkanie Benedykta XVI z ofiarami nadużyć seksulanych ze strony duchownych trafiły 18 kwietnia na czołówki hiszpańskich gazet. Media podkreślają też, że Papież podbił Stany Zjednoczone.

Duży tytuł „USA z Papieżem” na tle wczorajszej Mszy umieścił na pierwszej stronie dziennik „La Razón”. Papież zachęca katolików, aby stali się „zaczynem duchowym” w „decydującym” momencie, w jakim znajduje się społeczeństwo. Apeluje do wiernych, aby odpowiedzieli na ogromne wyzwania, jakie stawia kultura coraz bardziej zsekularyzowana i materialistyczna, którą cechuje wzrost przemocy, osłabienie zmysłu moralnego i rosnące zapomnienie o Bogu. Po raz trzeci, tym razem podczas spotkania z wiernymi, Benedykt XVI wspomniał i stanowczo potępił przypadki seksualnego wykorzystania nieletnich przez osoby duchowne. Zaapelował, aby katolicy promowali „pojednanie” oraz pomogli ofiarom pedofilów – czytamy w dzienniku. „La Razón” podkreśla również znaczenie pierwszego spotkania Papieża z ofiarami, do którego doszło ku zaskoczeniu wszystkich, oraz coraz bardziej latynoski charakter Kościoła w USA.

Nieoczekiwanemu spotkaniu Benedykta XVI z ofiarami pedofilii poświęca swoją relację także „El Mundo”. Dziennik podkreśla ból Papieża z powodu cierpienia niewinnych ofiar oraz papieski apel do kapłanów, aby chronili dzieci, i do katolików, aby bronili kapłanów przed fałszywymi oskarżeniami. „El Mundo” zwraca też uwagę na spotkanie Benedykta XVI z przedstawicielami innych religii. „El País” przytacza wrażenia uczestników spotkania, ofiar pedofilii, z Papieżem.

Papież przyznaje, że Kościół w Stanach Zjednoczonych rośnie dzięki wiernym języka hiszpańskiego – czytamy w „ABC”. Stanowią oni dzisiaj 40 proc. wszystkich katolików Ameryki Północnej, a za kilka lat będą absolutną większością. Chociaż chrześcijaństwo narodziło się w Azji i rozprzestrzeniło się po całym świecie z Europy, to aktualna rzeczywistość pokazuje, że ponad połowa katolików żyje na kontynencie amerykańskim, od Chile po Kanadę, i że najmocniejsza jest grupa kulturowa języka hiszpańskiego. Zwraca uwagę – podkreśla „ABC” – że w USA katolicy powyżej 60. roku życia to głównie Anglosasi, natomiast ci poniżej 30. roku życia to w zdecydowanej większości Latynosi. Episkopat Amerykański przewiduje, że przekroczą oni 50 proc. w ciągu najbliższej dekady. Dziennik zauważa jednak, że Latynosi znajdują się w gorszej sytuacji społecznej, także w szkolnictwie, które tradycyjnie było „windą” promocji społecznej, a którego Latynosi nie są w stanie opłacić. Stąd apel Papieża do duchowieństwa i zakonów, aby nie zostawiać szkół i bardziej zaangażować się na rzecz ubogich. Przyszłość katolicyzmu zależy nie tylko od liczby katolików, ale także od ich jakości – stwierdza „ABC”

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama