Drugi dzień pielgrzymki - podsumowanie

Wydarzenia drugiego dnia (tak w oryginale, właściwie trzeciego pobyty Benedykta XVI w Stanach Zjednoczonych - przyp. red.) pielgrzymki do Stanów Zjednoczonych podsumowali dziennikarze Radia Watykańskiego.

Ojciec Święty zwrócił uwagę, że w dialogu tym trzeba spokojnie, ale wyraźnie mówić o dzielących nas różnicach. Należy bowiem uważnie słuchać głosu prawdy, by nie tylko odkrywać wspólne wartości, ale iść dalej, do ich najgłębszych podstaw. Najwyższy cel dialogu międzyreligijnego wymaga jasnego przedstawiania naszych doktryn religijnych.

Na zakończenie spotkania przedstawicieli różnych religii uczestniczący w nim wyznawcy judaizmu przeszli do, znajdującej się w Centrum Kulturalnym Papieża Jana Pawła II, Sali Dziedzictwa Polskiego (Polish Heritage Room). Benedykt XVI wręczył im tam swoje przesłanie z życzeniami na zaczynające się w sobotę 19 kwietnia wieczorem żydowskie święta paschalne. Przypomniał przy tym łączące nas z nimi wspólne duchowe dziedzictwo.

Hierarcha odpowiadający za ekumenizm i relacje międzyreligijne przedstawił Papieżowi 15 przedstawicieli wspólnot religijnych. Chór odśpiewał modlitwę św. Franciszka: Panie, uczyń mnie narzędziem Twego pokoju.

Przedstawiciele pięciu religii świata przekazali Papieżowi dary symbolicznie nawiązujące do idei pokoju. Przedstawiciel judaizmu przekazał srebrną menorę – siedmioramienny świecznik związany z tradycją świątyni jerozolimskiej. Muzułmanka ofiarowała Benedyktowi XVI kolorową kaligrafię z wersetami mówiącymi o spotkaniu Boga-światła, który przynosi pokój wierzącej duszy. Kolejnym darem był metalowy sześcian z tekstem codziennie odmawianych przez wyznawców dżinizmu modlitw, mówiących o odrzuceniu przemocy i różnorodności punktów widzenia. Buddystka wręczyła Benedyktowi XVI dzwon wzywający do medytacji. Darem była pozłacana rzeźba z mosiądzu nawiązująca do świętej księgi Wedy mówiącej o podstawowym głosie stworzenia, w którym ukazuje się Bóg, zaś wyznawca doznaje pokoju.

Gdy Benedykt XVI nawiedził niewielką kaplicę Centrum do Sali Polskiego Dziedzictwa przeszli przedstawiciele judaizmu. Tam Benedykt XVI przekazał im życzenia z okazji przypadającego 19 kwietnia święta Paschy.

Wicedyrektor Centrum Hugh Dempsey zwraca uwagę, że po raz pierwszy Papież spotykał się z Żydami w święto Paschy. „Wszyscy Polacy na świecie winni zdać sobie sprawę, że to nauczanie Jana Pawła II, oparte na jego poprzednikach, ukształtowało tę myśl, którą jego następca Benedykt XVI wciela w życie. Ciało Jana Pawła II od nas odeszło. Sam Jan Paweł jednak z pewnością od nas nie odszedł” – podkreślił Hugh Dempsey.

Na ostatnią podczas tej podróży noc w Waszyngtonie Benedykt XVI powrócił do nuncjatury apostolskiej.

«« | « | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg