Ojciec Święty wyruszy z rzymskiego lotniska Fiumicino do USA 15 kwietnia w południe, a przybędzie do bazy lotniczej Andrews o godz. 16:00 miejscowego czasu. Zostanie tam powitany przez prezydenta Busha z małżonką oraz episkopat. Noc spędzi w nuncjaturze apostolskiej w Waszyngtonie.
Następnego dnia (16 kwietnia) Benedykt XVI jako drugi Papież w dziejach odwiedzi Biały Dom (10:30). Następnie w narodowym sanktuarium Niepokalanego Poczęcia Najśw. Maryi Panny spotka się z biskupami Stanów Zjednoczonych (17:45).
W czwartek, 17 kwietnia Ojciec Święty będzie rano (10:00) przewodniczył Eucharystii na Nationals Stadium w Waszyngtonie, a popołudniu (17:00) w siedzibie Katolickiego Uniwersytetu Ameryki spotka się przedstawicielami uczelni katolickich. Wieczorem (18:30) w ośrodku kulturalnym im. Jana Pawła II zaplanowano spotkanie z przedstawicielami religii niechrześcijańskich.
W piątek 18 kwietnia Benedykt XVI odwiedzi nowojorską centralę ONZ (10:45) i wygłosi przemówienie. Wieczorem tego dnia (18:00) spotka się w kościele św. Józefa z przedstawicielami innych wspólnot chrześcijańskich. Noc spędzi w nowojorskiej siedzibie stałego obserwatora Stolicy Apostolskiej przy ONZ.
W sobotę 19 kwietnia w katedrze św. Patryka w Nowym Jorku Papież będzie przewodniczył Mszy św. dla księży, diakonów stałych oraz osób zakonnych (9:15). Po południu zaplanowano spotkanie z młodzieżą i seminarzystami w nowojorskim seminarium św. Józefa (16:30).
W ostatnim dniu swego pobytu w USA, w niedzielę 20 kwietnia Benedykt XVI odwiedzi ruiny World Trade Center (9:30), a o 14:30 sprawować będzie Eucharystię na Yankee Stadium. Wieczorem (20:30) papieski samolot wystartuje z lotniska Johna Kennedy’ego w drogę powrotną do Rzymu (przylot na lotnisko Ciampino 21 kwietnia o 10:45).
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Mają uwydatnić, że jest to pogrzeb pasterza i ucznia Chrystusa, a nie władcy.
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.
Nazwał to „kwestią sprawiedliwości”, bardziej, aniżeli hojności.