W czwartek 6 marca Benedykt XVI przyjmie w Watykanie Patriarchę Konstantynopola, Bartłomieja I. Okazją do ponownego przyjazdu do Włoch honorowego zwierzchnika światowego prawosławia jest przyznanie mu doktoratu honoris causa przez Uniwersytet w Trieście.
Ceremonia wręczenia honorowego doktoratu odbyła się 3 marca. Prawosławny patriarcha weźmie też udział w obchodach 90-lecia Papieskiego Instytutu Wschodniego, w którym sam niegdyś studiował.
Papieski Instytut Wschodni ufundował 15 października 1917 r. papież Benedykt XV. Dziś kształci się tam 350 słuchaczy i 125 regularnych studentów. Wśród ponad 6,5 tys. absolwentów instytutu znalazł się również obecny patriarcha Konstantynopola Bartłomiej I, który otrzymał tam doktorat.
Ważną rolę, jaką odgrywa Instytut w życiu Kościoła podkreślił niedawno Benedykt XVI. "Jestem przekonany, że wspieranie tych studiów przybiera też wartość ekumeniczną, jako że czerpanie z dziedzictwa mądrości chrześcijańskiego Wschodu wzbogaca wszystkich" - powiedział papież na grudniowym spotkaniu z delegacją Instytutu.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Mają uwydatnić, że jest to pogrzeb pasterza i ucznia Chrystusa, a nie władcy.
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.
Nazwał to „kwestią sprawiedliwości”, bardziej, aniżeli hojności.