Rzym: Papież w seminarium

Benedykt XVI odwiedza 1 lutego wyższe seminarium diecezji rzymskiej. Okazją jest przypadające w ostatnią sobotę przed Wielkim Postem patronalne święto Matki Bożej Zawierzenia.

W program wizyty wpisano wieczorną liturgię nieszporów i wspólną kolację. Aktualnie w seminarium kształci się 117 kleryków, z których połowa pochodzi z diecezji rzymskiej, ponad 40 z innych włoskich diecezji, a 18 spoza Włoch.

„Są klerycy z Chorwacji, Bułgarii, Haiti, Hiszpanii, Ukrainy, Węgier, no i z Polski” – powiedział Radiu Watykańskiemu studiujący tam Łukasz Celiński z diecezji siedleckiej. Zapewnił, że stwarza to możliwość dzielenia się doświadczeniami różnych Kościołów lokalnych, z odmienną kulturą i tradycjami. „Jest to element, który bardzo ubogaca samą formację, daje możliwość spotkania z nową rzeczywistością. Jest to zawsze pewne doświadczenie i wiary, i tradycji, które – miejmy nadzieję – zaowocuje w przyszłości w życiu kapłańskim.

Na początku naszej formacji tutaj, gdy są jeszcze problemy z językiem, gdy niektóre rzeczy wydają się dziwne, nowe, a czasem trudne, nie spotkałem się osobiście z trudnością w nawiązaniu kontaktu, z brakiem pomocy, która zawsze jakoś była potrzebna. Jeżeli chodzi o życie wspólnoty wewnątrz seminarium, jest tu z ich strony bardzo duża pomoc i też uczą się niektórych rzeczy od nas” – podkreślił polski seminarzysta.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg