Grecja: Zmarł arcybiskup Christodoulos

Przegrywając walkę z nieuleczalna chorobą zmarł dziś nad ranem w Atenach zwierzchnik prawosławnego Kościoła Grecji abp Christodoulos.

O chorobie zwierzchnika greckiego prawosławia świat dowiedział się w czerwcu ubiegłego roku, gdy poinformowano, że arcybiskup poddał się w ateńskim szpitalu operacji usunięcia złośliwego nowotworu. W październiku, gdy amerykańscy lekarze z powodu przerzutów zrezygnowali z przeszczepienia mu wątroby wiadomo już było, że jego stan jest krytyczny.

Arcybiskup Christodoulos przewodził Cerkwi greckiej od 1998 r. W 2001 roku, mimo protestów, zdecydował się spotkać na ateńskim Areopagu z Janem Pawłem II, gdzie odczytano ich wspólną deklarację. Jego rewizyta w Rzymie nie doszła do skutku z powodu sprzeciwu Świętego Synodu Cerkwi Greckiej który orzekł, że nie pozwala na nią stan relacji między Watykanem a Cerkwią rosyjską. Dopiero cztery lata później, w styczniu 2007 roku przybył do Rzymu, gdzie spotkał się z Benedyktem XVI oraz złożył wizytę w bazylice św. Pawła za Murami. Tam w darze dla Cerkwi greckiej otrzymał dwa ogniwa z łańcucha, którymi według tradycji św. Paweł był skuty podczas uwięzienia w Rzymie.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama